PİYASALAR

  • BIST 10010771.360.29%
  • ALTIN2449.2140%
  • DOLAR32.8190%
  • EURO35.040%
  • STERLİN41.3970%
  1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerjide doğalgazın rolü değişmeyecek
Enerjide doğalgazın rolü değişmeyecek

Enerjide doğalgazın rolü değişmeyecek

A+A-

İngiltere merkezli teknik danışmanlık ve araştırma şirketi LIoyd's Register'in enerji direktörü Buchanan, doğalgazın kısa ve orta vadede küresel enerji arzında önemli bir paya sahip olmaya devam edeceğini ifade etti.


İngiltere merkezli teknik danışmanlık ve araştırma şirketi Lloyd's Register'ın Enerji Direktörü Alasdair Buchanan, Türkiye'nin enerji piyasasını ve Avrupa'da uygulamaya geçirilen karbon emisyonunu azaltma politikasını değerlendirdi. Avrupa'da son dönemde karbon emisyonunu azaltmak için efektif adımlar atıldığını belirten Buchanan, "Doğalgaz kısa ve orta vadede küresel enerji arzında önemli bir paya sahip olmaya devam edecek. Türkiye'nin bu süreçte, karbon emisyonunu azaltmada daha temiz olan gaza yönelme şansı var. " diye konuştu.

Doğalgazın kömürden daha az karbon salınımına sahip olduğunu ve gaz kullanımının yaygınlaştırılmasıyla kömüre olan ihtiyacın azaldığını da vurgulayan Buchanan, "Doğalgaz, kısa ve orta vadede küresel enerji arzında önemli bir paya sahip olmaya devam edecek. Gelecekte pazar payının daralması veya genişlemesi ülke politikalarına ve toplam fiyata bağlı olacak. Ancak bu bizim tamamen karbon salınımı olan yakıtları kullanmamızdan uzaklaşmamız anlamına gelmiyor. Yeni dönemde yenilenebilir enerjinin en ucuz seçenek olduğunu düşünüyorum. Ancak Rus gazına erişim Türkiye için kolay, bu dikkate alındığında Türkiye'nin karbon emisyonunu azaltmada gaza yönelme şansı var." değerlendirmesinde bulundu.

Buchanan, Türkiye'nin önemli enerji kaynakları olduğunu ve diğer kaynaklara ulaşım konusunda da avantajları bulunduğunu belirterek, Türkiye'de bulunan rüzgar ve güneş enerjisinin bölgenin en iyilerinden olduğunu dile getirdi.

Buchanan, şunları kaydetti:

"Ne olursa olsun Türkiye için enerji güvenliği anahtar konu olmaya devam edecek. Bir bölgede enerjide kaynak çeşitliliğini arttırıp düşük karbonlu, temiz enerjinin öne çıktığı bir gelecek için uzun dönemli ve güçlü bir yenilenebilir enerji politikasına ihtiyaç var. Böyle bir politika, yatırımcılara projelerini sunması için güven verecektir. Zaten 2000'li yıllarda Türkiye'nin rüzgar endüstrisinde yaşanan gelişmeler de ülkeye duyulan güvenin kanıtı niteliğinde. Dünyada, yenilenebilir enerjiyi benimsemiş ülkeler kazandılar. Yatırım büyüyor, işler büyüyor ve ülke ekonomisi bundan faydalanıyor. Yenilenebilir enerjiye yönelenler ve bunu başaranlar endüstriye rehberlik edecek güçlü ve uzun vadeli politikalar uyguladılar. Herhangi bir sektördeki büyümenin anahtarı, yatırımcının güvenini sağlamaktan geçer, bunu başarabilmek önemli."

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.