PİYASALAR

  • BIST 10010165.521.14%
  • ALTIN2426.1910.81%
  • DOLAR32.267-0.22%
  • EURO35.0250.75%
  • STERLİN41.4740.68%
  1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK, TURQUAS Projesi'ni tanıttı
YÖK, TURQUAS Projesi'ni tanıttı

YÖK, TURQUAS Projesi'ni tanıttı

A+A-

YÖK, ilk Erasmus+ projesi TURQUAS'ın tanıtımını gerçekleştirdi.YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Yükseköğretim Alanı (EHEA) reformlarının uygulanmasını teşvik etmek ve kolaylaştırmak adına kurumun ilk Erasmus+projesi TURQUAS'ın tanıtımı, YÖK'te yapılan toplantıyla yapıldı. 

TURQUAS Projesi'nin faaliyetleri ve takviminin belirlenmesi konularının görüşüldüğü toplantıda, projede, Erasmus+ KA3 Programı kapsamında Avrupa Komisyonunun 2016'da üye ülkeler ve aday ülkelere yönelik ilgili ülkenin yalnızca yükseköğretim otoritelerinin başvurabildiği proje çağrısına, YÖK'ün başvurusunun yüksek bir değerlendirme puanıyla kabul edildiği ve desteklenmeye değer bulunduğunun altı çizildi.

Projenin hazırlık ve yazım sürecinin YÖK bünyesindeki Akademik Değişim Destek ve Lisans Tamamlama Birimi, Denklik Birimi ve Uluslararası İlişkiler Birimi ile Kalite Kurulunda görevli uzman ve idarecilerin iş birliği ile tamamlandığı ifade edildi. Proje ekibinde YÖK personelin yanı sıra ulusal ve uluslararası uzmanlar da bulunuyor.

Yakın zamanda yürürlüğe giren Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği ile Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Yönetmeliğinin gereklerini yerine getirmek üzere önemli bir motivasyon aracı olarak değerlendirilen "Türk Yükseköğretim Sisteminde Avrupa Yükseköğretim Alanı Reformlarının Uygulanması ve Sürdürülebilirliği" yani "TURQUAS" projesinin iki yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

Projenin hedefleri arasında yükseköğretim kurumlarında kalite güvencesine ilişkin farkındalığın arttırılması, kalite kültürünün yaygınlaştırılması ve içselleştirilmesinin sağlanması ile yükseköğretim kurumlarında kurumsal dış değerlendirme sürecinin yaygınlaştırılması yer alıyor.

Söz konusu projeye ilişkin genel bilgiler ile proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlere, yakın zamanda aktif hale gelecek proje web sayfası "turquasproject.yok.gov.tr" ulaşılabilecek.

AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.