PİYASALAR

  • BIST 1007913.76-0.82%
  • ALTIN1864.3710%
  • DOLAR28.9770%
  • EURO31.2030%
  • STERLİN36.3660%
  1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Suriyeli sığınmacılara yüksek öğrenim fırsatı geliyor
Suriyeli sığınmacılara yüksek öğrenim fırsatı geliyor

Suriyeli sığınmacılara yüksek öğrenim fırsatı geliyor

A+A-

YÖK Üyesi Prof. Dr. Şişman, sığınmacıların bir bölümünün Türkiye'de kalıcı olduğunu düşünerek meslek yüksekokullarında atıl kalan kontenjanların Suriyeliler için değerlendirilmesi konusunda çalışma yaptıklarını bildirdi.


Yaşar Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, UNESCO Göç Kürsüsü tarafından düzenlenen "Yükseköğrenim ve Mülteciler" konulu panelde yaptığı konuşmada, yüksek öğretim konusunda Suriyeli öğrencilerin taleplerini değerlendirmeye aldıklarını belirtti.

Suriyelilerin bir kısmının Türkiye'de kalıcı olduğu düşünülerek bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Şişman, şunları kaydetti:

"Meslek yüksekokullarında atıl kalan kontenjanlar mevcut. Bunları Suriyeli mülteciler için değerlendirme yoluna gireceğiz. Ayrıca yabancılara Türkçe öğretimi konusu da gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı 4 bin civarında öğretmen istihdam etmeyi planladı. Bunlara öncelikle formasyon eğitimi verilmeli. Konuyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Geçici Eğitim Merkezlerine yönelik eleştiriler
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu da Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2014-2015 eğitim öğretim yılında 230 bin olan Suriyeli öğrenci sayısının, 2017-2018'de 550 bine kadar yükseleceğini, Suriyelilerde okullaşma oranının ise yüzde 30'dan yüzde 65'e çıkacağını bildirdi.

Suriyeli öğrencilerin devlet okullarının yanı sıra 21 ilde bulunan 389 Geçici Eğitim Merkezlerinde (GEM) eğitim aldığını kaydeden Prof. Dr. Komsuoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Geçici Eğitim Merkezleri, Suriyeliler tarafından kurulan, Arapça müfredat takip eden, belediyeler, uluslararası kuruluşlar gibi kamu veya özel kaynaklarla fonlanan ve MEB tarafından akredite edilen alternatif okullar olarak tanımlanıyor ancak GEM'lerde eğitimin kalitesi ve içeriği ile ilgili çeşitli sorunlar mevcut.

Sınırlı akreditasyon olanağı, denetlemenin zor olması, yetersiz Türkçe dersleri gibi sorunlar bunlardan birkaçı. İzole edilmiş ve yetersiz öğrenme ortamı, birlikte yaşama kültürü oluşturmayı engelleyerek ayrımcılığı besliyor ve bu şekilde Suriyeli çocuklar, yaşıtları olan diğer çocuklarla hiçbir iletişime girmeden eğitim alıyorlar."


AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.