PİYASALAR

  • BIST 1009814.190.59%
  • ALTIN2435.3620.02%
  • DOLAR32.352-0.05%
  • EURO34.398-0.09%
  • STERLİN40.2460.01%
  1. HABERLER

  2. Sanayide devrim gibi düzenleme
Sanayide devrim gibi düzenleme

Sanayide devrim gibi düzenleme

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, bilim, sanayi ve teknoloji halkalarını birleştirecek yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığının müjdesini verdi.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir'de Konsolosluk Erkanı Üyeleri Derneği tarafından düzenlenen kahvaltıda konuştu.

Bilim, sanayi ve teknoloji halkalarını birleştirecek yeni bir model üzerinde çalıştıklarını belirten Özlü, yeni modelde kamunun araştırma, geliştirme ve teknoloji için özel sektöre yapacağı fonlamanın tek kaynaktan bütçeleneceğini, bunun için de üst karar merci olarak Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu oluşturulacağını bildirdi.

2016 yılının Türkiye için çok parlak geçmediğini, güvenlik sorunlarının ekonomiyi de olumsuz etkilediğini söyleyen Özlü,hükümetin küresel sorunlar, ekonomi, güvenlik ve işsizlik konularında detaylı çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Geçen dönemde Varlık Fonu, Bireysel Emekilik Fonu, KOBİ destekleri gibi reform niteliğinde kararlar aldıklarını aktaran Bakan Özlü, bu kararların sonuçlarının yılın ilk yarısında topluma ve piyasalara yansımasını beklediklerini söyledi.

Bakan Özlü, 2017 yılında Türkiye'nin orta vadeli planda öngörülen oranlarda bir büyüme yakalayacağını düşündüklerini aktardı.

Bakan Özlü, yeni dönemde yapısal reformlarda ısrarcı olacaklarını dikkat çekerek, bu reformlardan birinin de Türkiye'nin teknoloji üreten bir ülke olmasına yönelik dönüşüm çalışmaları olduğuna işaret etti. TÜBİTAK merkezli bir dönüşüm programı dışında kamunun teknoloji üretmede özel sektöre vereceği destekleri tek çatı altında toplayan bir dönüşüm üzerinde çalıştıklarını kaydeden Özlü, şu bilgileri verdi:

"Bilim, sanayi ve teknoloji denilen 3 halkayı ilişkilendirmek üzerine bir politikayı benimsiyoruz. Birinin çıktısı öbürünün girdisi olsun. Bilimden teknolojiye, teknolojiden sanayiye bir çevrimi prensip olarak benimsiyoruz. Bu kapsamda 6 ay süren bir çalışma yaptık. Yeni modeli Bakanlar Kuruluna, Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Yeni modelin hayata geçirilmesi için çalışıyoruz. Önemsediğimiz nokta, bilim, teknoloji ve sanayi politikalarının müştereken belirlenmesi. Üçünün birbirini tamamlaması, birbirinin girdisi ve çıktısı olmasını öngörüyor. Araştırma Geliştirme Fonu olacak. Amacımız araştırma, geliştirme ve teknoloji faaliyetlerine daha fazla kaynak oluşturmak. Araştırma geliştirmeye harcadığımız bedel GSMH içinde yüzde 1,06 seviyesinde. Bunu yüzde 2'ye, 2023'e kadar yüzde 3 çıkarmayı hedefliyoruz."

Bakan Özlü, Ak Parti iktidarları döneminde araştırma, geliştirme ve teknoloji faaliyetlerine ayrılan kaynaklarda ciddi artışlar olduğunu, geçen sene 20 milyar 600 milyon lira harcandığını belirterek, araştırmacı personel sayısının 122 bine ulaştığını, patent başvurularında ciddi artışlar olduğunu anlattı.

Buna rağmen ihracattaki, imalat sanayi içinde yüksek teknoloji ürün payının artmadığını söyleyen Bakan Özlü, yapısal dönüşümün bu nedenle önem kazandığına dikkat çekti. Özlü, şöyle devam etti:

"Yeni model, çıktı odaklı, performans değerlendirmesi yapan, çıktıları gözden geçiren bir çevrimi öngörüyor. Yeni modelde bütün kamunun araştırma, geliştirme ve teknoloji için özel sektöre yapacağı fonlamayı bir kaynaktan, bir merkezden, bir fondan bütçelemeyi, çıktı bazlı performans değerlendirmesi yapmayı hedefliyoruz. Bunun için üst karar merci, mekanizması kuracağız. Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu olacak. Sayın Başbakanımız başkanlığında ilgili bakanlar da görev alacak. Yeni model bizi, uluslararası ilişkilerde daha kolay ortak olabilir, iş birliği yapabilir konuma getirecek."

Sanayinin desteklenmesi konusunda üzerinde çalışılan Üretim Reform Paketini de tamamladıklarını, gelecek hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na sunacaklarını dile getiren Özlü, bu paketin referandum sonrası hayata geçirileceğini bildirdi.

Üretim Reform Paketi ile sanayicinin sorunlarının çözüleceğini aktaran Bakan Özlü, pakette şehir içinde kalmış sanayi sitelerinin taşınması, özel endüstri bölgelerinin kurulması, OSB içindeki işletmelerden emlak vergisi alınmaması ve emlak vergilerinin minimize edilmesi gibi hususların bulunduğunu aktardı.

Yaklaşık 71 madden oluşan paketin geçen yıl çıkarılan Ar-Ge Reform Paketi'ni tamamlayacağına işaret eden Bakan Özlü, şunları kaydetti:

"Bu sene çıkaracağımızın adı ise Üretim Reform Paketi. İki kanatlı bir kuş gibi düşünün. Geçen sene çıkardığımız Araştırma Geliştirme Reform Paketinde çok sayıda teşvik, destek mekanizmasını uygulamaya koyduk. Araştırma geliştirme merkezi sayısı şu anda 376. İzmir'de 31. Bunu bu yıl içinde bine ulaştırmayı hedefliyoruz. Sanayicilerimizin Ar-Ge merkezi kurmalarını teşvik edeceğiz. İlk aşamada sayıyı 500'e, akabinde bine ulaştırmayı hedefliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttüğümüz ortak çalışma var, organize sanayi bölgeleri içinde teknik kolej olarak adlandırdığımız okullar açacağız."

AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.