PİYASALAR

  • BIST 10099.535-0.3%
  • ALTIN239.079-1.75%
  • DOLAR5.638-1.85%
  • EURO6.381-1.57%
  • STERLİN7.436-1.95%
  1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Kültür Mirasımıza 100 Eser Daha!
Kültür Mirasımıza 100 Eser Daha!

Kültür Mirasımıza 100 Eser Daha!

Esenler Belediyesi ve İbn Haldun Üniversitesi, İslam siyaset kültürüne ait mirasın 100 önemli eserinin tercümesi, yayınlanması, kaliteli ve çok yönlü bir okur kitaplığı hazırlanması amacıyla "Siyaset ve Ahlak Klasikleri" projesi için imzalar atıldı.

A+A-

Çeşitli sebeplerle kendi kültür mirasının önemli bir parçasından uzak kalan Türk okuyucusunu, siyaset ve ahlak klasikleri ile buluşturmayı hedefleyen Esenler Belediyesi, siyaset düşüncesine dair modern İslam dönemi öncesinde yer alan eserlerin tercüme edilerek okuyucuya güçlü bir kitaplık halinde sunulması için çalışmalara başladı.
Hazırlanan projenin Danışma Kurulu'nda; İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, Rektör Prof. Dr. Recep Şentürk, Prof. Dr. Tahsin Görgün ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yer alıyor.

whatsapp-image-2018-08-07-at-10.25.13.jpegwhatsapp-image-2018-08-07-at-10.25.26.jpeg


Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı. Siyasetnamelerin Türk kültürünün önemli bir nasihat içeriği olduğunu vurgulayan Göksu, "Asr-ı Saadet'ten günümüze kadar her döneme, her dönemin yönetimine ışık tutan, her devirde aydınlatıcı bilgiler açıklayan bu siyasetnamelerin bugün takip ediliyor olması aslında bizim milli irademizde çok önemli bir yer oluşturacaktır. Hem bilgi idrâkimize, hem de kültürümüze katkı sunması açısından bu projenin hayırlı olmasını Cenab-ı Hakk'tan temenni ediyorum. Bize bu katkıyı sağlayan İbn Haldun Üniversitesi'nin mütevelli heyeti başkanı, başkan yardımcısı, rektörümüze ve hocalarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum" dedi.  


KAYNAK SIKINTISI ÇEKİYORDUK
İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk de, uzun süredir böyle bir projenin hayalini kurduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Üniversitede mukayeseli siyaset düşüncesi dersi verdiğini söyleyen Şentürk, "Bu derslerde çektiğimiz en büyük sıkıntı, İslam ve Türk siyaset düşüncesine dair kaynakların olmaması. Bir kısmı basılmış ama mevcut değil. Bir kısmı hiç basılmamış, bir kısmı gençlerin hiç anlamayacağı dilde basılmış. Ancak batı siyaset düşüncesi söz konusu olduğunda kaynaklara son derece kolay ulaşılabiliyor ve öğrenciler de bunları çok iyi anlıyor. Bu yüzden biz eğitimde çok ciddi kaynak sıkıntısı çekiyorduk. Bu anlamda bu proje, üniversitemizin gelenekçi yenilik düşüncesine uygun düşen bir proje.

whatsapp-image-2018-08-07-at-10.25.33.jpegwhatsapp-image-2018-08-07-at-10.25.40.jpeg


KÖKLERİMİZLE BULUŞACAĞIZ 


Prof. Dr. İrfan Gündüz, "Esenler Belediyesi'nin katkıları ve İbn Haldun Üniversitesi'nin akademik desteğiyle Siyaset ve Ahlak Klasikleri'nin yeniden toplumumuza kazandırılması ve gençliğimizin huzuruna götürülmesi çok büyük bir hizmettir. Köklerimizle buluşacağımız bir gayrettir" dedi. 
Programda son konuşmayı İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan yaptı. Erdoğan, "Emeği geçen hem Esenler Belediyemize hem de üniversitemize teşekkür ediyorum. İbn Haldun Üniversitesi Yayınları inşallah bu kitapları ilgilisi ile buluşturacak" dedi.

 

Yenikapı Haber / ÖZEL 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.