PİYASALAR

  • BIST 1008466.551.58%
  • ALTIN1620.327-0.58%
  • DOLAR27.4580.28%
  • EURO28.966-0.3%
  • STERLİN33.414-0.11%
  1. HABERLER

  2. Kararsız 5 milyon kişi kim? İşte cevabı
Kararsız 5 milyon kişi kim? İşte cevabı

Kararsız 5 milyon kişi kim? İşte cevabı

A+A-

Referandum tarihi yaklaşırken en çok merak edilen Kararsız 5 milyon kişinin kim olduğuna dair soruları Ünlü anketçi Adil Gür cevapladı .


Ünlü anketçi Adil Gür referandum sürecinde kararsız olanlarla ilgili çarpıcı analizlerde bulundu. Referandum sürecinin önemli sorularından biri: Kimdir bu kararsızlar, neden bu kadar önemli? Ünlü anketçi Adil Gür cevapladı. Gür, kararsızların üçte ikisini ev kadını, emekli, öğrenci ve işsizlerin oluşturduğunu açıkladı. İşte referandum un kaderini etkileyecek seçmen, tam da bu 5 milyon seçmen.

Adil Gür'ün 'Referandumun kaderini belirleyecek başlığı ile ele aldığı yazıdan önemli kısımlar şöyle;

KARARSIZLAR REFERANDUMUN KADERİNİ BELİRLEYECEK

Yapılan kamuoyu araştırmaları gösteriyor ki, kararsızlar bu referandum un kaderinde çok belirleyici. Eminim şu anda hem "EVET", hem "HAYIR" kampanyasını yürütecek profesyoneller mutfaklarında bu kararsızları etkileyecek iletişim metotları üzerinde harıl harıl çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde kampanyalar başlayacak, kimin ne kadar başarılı olacağını, gerek referandum sürecinde yapacağımız kamuoyu araştırmaları sonuçlarında, gerekse 16 Nisan akşamı ortaya çıkacak tabloda göreceğiz. Geçen haftaki yazımda referandum un kaderini belirleyecek 5 milyon seçmenden bahsetmiştim.

ÜÇTE İKİSİNİ EV KADINI, EMEKLİ, ÖĞRENCİ VE İŞSİZLER OLUŞTURUYOR

Araştırma verilerine baktığımızda, kararsızların çoğunluğunun kadın olduğunu görüyoruz. Yine araştırma sonuçlarında EV KADINLARININ %17.4'Ü KARARSIZ diye bir veri yayınlandı. Belki rakamlara baktığımızda bu sonuç bizim çok dikkatimizi çekmedi. Birbirinden üç beş puan farkla her meslek grubunda kararsızların olduğunu gördük ve dedik ki, toplumun her meslek grubunda birbirine yakın oranda kararsız var. Hâlbuki tabloyu tam olarak yorumlayabilmek için, Türkiye'deki seçmenin gerçek sayılarına bakmak lazım. Ülkemizdeki HER ÜÇ SEÇMENDEN YAKLAŞIK BİRİNİN EV KADINI olduğunu düşünürsek, ev kadınlarının %17.4'ü kararsız dediğimizde bahsettiğimiz rakamın büyüklüğünü daha iyi anlarız. Bahsettiğimiz %17.4'ün büyüklüğünü anlamak için şu tabloya bakalım; Tabloda da görüldüğü gibi,toplam kararsızlar içerisinde ev kadınlarının oranı %35.6. Biraz daha ileri gidelim; toplam kararsızların çalışma durumlarına baktığımızda kararsızların %64.6'sının çalışmadığını görüyoruz. Ev kadını, emekli, öğrenci ve işsizler toplam kararsızların yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor. Önümüzdeki günlerde kampanyalar başlayacak, kararsızları etkilemek için "EVET" ve "HAYIR" kampanyasını yürütecek olanlar 16 Nisan tarihine kadar bu kitleyi etkileyebilmek için tüm performanslarını ortaya koyacaklar.

BU KİTLEYİ ETKİLEMEDE EV ZİYARETLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Bu kitleleri etkilemede ev ziyaretleri çok ama çok önemli. Kapı kapı dolaşıp Anayasa değişikliğinin ne getirdiğini veya ne götürdüğünü bu kitleye anlatabilme becerisini daha iyi kullanan, kararsızların kararlarının oluşmasında etkili olacaklar. Yıllardır yaptığımız kamuoyu araştırmalarında gördüğümüz en önemli sonuç, kararsızları etkilemede en doğru iletişim metodunun yüzyüze iletişim olduğunu görüyoruz. Bu nedenle verileri doğru analiz edip, seçmenle yüz yüze iletişimi doğru kuran ve ikna eden, kararsızlardan daha fazla oy alacak. Tabii kaş yapayım derken göz çıkarmamak kaydıyla...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.