PİYASALAR

  • BIST 10010631.37-0.43%
  • ALTIN2437.058-0.3%
  • DOLAR32.241-0.03%
  • EURO34.964-0.26%
  • STERLİN41.157-0.1%
  1. HABERLER

  2. Hisarcıklıoğlu, özel sektöre çağrı yaptı
Hisarcıklıoğlu, özel sektöre çağrı yaptı

Hisarcıklıoğlu, özel sektöre çağrı yaptı

A+A-

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, istihdam seferberliği kapsamında özel sektöre iş adamlarının da istihdam seferberliğine katılması çağrısında bulundu.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, hükümetin iş dünyasının gücünü koruma noktasında özel sektöre önemli destekler sağladığını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, "Bugüne kadar istihdamda en önemli sıkıntılardan biri istihdam üzerindeki vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi gibi maddi yüklerdi. OECD hesaplarına göre Türkiye'de istihdam yükü yüzde 38,3. Yani bir işverenin brüt ücret maliyetinin yüzde 38'ini vergi ve prim yükleri oluşturuyor. Bu noktada hükümetimiz devrim niteliğinde tarihi bir karar alarak yeni istihdamda bu yükü sıfırlıyor. Bu kapsamda tüm işverenlere bu yılın sonuna kadar özel bir imkan sunuluyor. İşverenler 2017'de işe aldıkları her çalışan için bu teşvikten yararlanabilecek." diye konuştu.

"Madem ki hükümetimiz olanı koruma noktasında bize önemli destek vermekten çekinmiyor, yanımızda duruyor. Bizim de bu noktada üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor." ifadelerini kullanan Hisarcıklıoğlu, bu anlamda ülkenin beşeri sermayesinin kayba uğramadan bir sonraki döneme aktarılmasına katkı sağlamaları gerektiğini ifade etti.

İstihdam seferberliğini de bu çerçevede gördüğünü vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde başlattığımız istihdam seferberliğinin bu çerçevede Anadolu'nun işçi-işveren ilişkisi kültürüne son derece uygun olduğu kanaatindeyim. Özel sektörümüze sesleniyorum. Türkiye'nin geleceğine sen de en az artı bir istihdam sağla. Hükümetimizin desteği ile bu istihdam seferberliği inşallah başarıya ulaşacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu basına açıkladı. 1-20 Şubat arasında yaklaşık 103 bin kişiye istihdam sağlandı. Türkiye genelinden ve bazı şirketlerden gelen ilk bilgiler de istihdam seferberliğinin başarıya ulaşacağının işaretlerini veriyor.

Türkiye'nin tüm iş adamlarını, iş kadınlarını istihdam seferberliğine katılmaya çağırıyorum. Hatırlar mısınız? Bir dönemin reklam sloganı vardı, 'Evdeki huzur, zenginlik budur.' Ben de ülkenin zenginliği, işsizlerin evdeki huzuru için bütün girişimcilerimizi istihdam seferberliğine destek vermeye davet ediyorum. Gün safları sıklaştırma, el ele, omuz omuza verme günü. İşçi, işveren hep birlikte çalışma günü. Ayrılmaz bir parçası olduğumuz küresel ekonomi ve bölgesel istikrarsızlıktan kaynaklı yaşanan sıkıntıları ancak birlikte durursak aşabiliriz."

AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.