PİYASALAR

  • BIST 1008381.060.55%
  • ALTIN1627.271-0.15%
  • DOLAR27.4630.31%
  • EURO29.0840.11%
  • STERLİN33.5360.25%
  1. HABERLER

  2. Görmez: "Mabet masuniyeti tüm hukuk sistemlerinin en önemli ilkesi"
Görmez: "Mabet masuniyeti tüm hukuk sistemlerinin en önemli ilkesi"

Görmez: "Mabet masuniyeti tüm hukuk sistemlerinin en önemli ilkesi"

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kanada'nın Ankara Büyükelçisi'ni kabulünde mabet saldırıları hakkında çok önemli değerlendirmeler yaptı.


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter'ı kabulünde Kanada'da camiye yönelik saldırıyla ilgili konuştu. Mabetlere yönelik saldırıların sadece Kanada'da gerçekleşmediğini, Avrupa'da bir yıl içerisinde 356 caminin saldırıya uğradığını belirtti.

Ayrılıkçı düşüncelerin, öfke ve nefret söylemlerinin dünyayı ve insanlığı sardığı bir zaman diliminde bulunulduğunu ifade eden Görmez, "Böyle bir zamanda Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun açıklamaları, milyonların düşüncelerine tercüman olmuştur. Sağduyunun sesi olarak dünyadaki pek çok mazlum insanın yüreğine su serpmiştir." diye konuştu.

Mehmet Görmez, gerçekleştirilen meşum eylemleri kınamak ve telin etmek gerektiğini, bunun yanında insanlığın, farklı mabetleri barış içinde yaşatmak konusunda bile neden acziyete düştüğü konusunda düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Cami saldırısının sadece Kanada'da yaşanmadığını ifade eden Görmez, şunları söyledi:

"Aynı şekilde bizim coğrafyamızda da tarih boyunca farklı mabetleri yan yana yaşatmış bir coğrafyada, başka dinlerin mabetlerine de nice saldırılar olduğuna hep birlikte şahit olduk. Mabet masuniyeti, mabetlerin korunması, bütün ilahi dinlerin, bütün hukuk sistemlerinin üzerinde durduğu en önemli ilkelerinden bir tanesidir. Ben, hasseten Kanada'da bu üzücü cami saldırısından sonra da Kanadalı yöneticilerin hem yerel yöneticilerin hem Sayın Başbakanın halkın gösterdiği tepkiden dolayı memnuniyetimi ifade etmek isterim. En önemlisi, ortaya konulan tavır politik bir strateji değil, son derece insani bir tavır olarak ortaya çıkmıştır. Daha güzel bir dünyayı insanlık olarak birlikte kurmayı Allah bize nasip etsin. Sayın Başbakan'ın da ifade ettiği gibi insanların farklılıkları insanlık için zenginlik olur, bir düşmanlık vesilesi olmaz."

Büyükelçi Cooter da Kanada'daki saldırının sadece o anda camideki Müslümanlara değil, Kanada'da yaşayan bütün Müslümanlara yapılan bir saldırı olduğunu dile getirdi.

Başbakan Trudeau'nun farklı dini inançların bir arada yaşamasının da temel Kanada ilkesi olduğunu söylediğini belirten Cooter, "Kanada polis teşkilatı, dini inançları ne olursa olsun Kanada'da yaşayan herkesi korumakla yükümlüdür." diye konuştu.

Cooter, Kanadalıların inançları fark etmeksizin camilere akın ettiğini ve saldırıda hayatını kaybedenlere karşı yakınlıklarını sunduklarını söyledi.

Başkan Görmez, açıklamaların ardından bir gazetecinin  Trump'ın yedi Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişine kısıtlama koymasıyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, şu yanıtı verdi:

"Bazı iyilikler ve güzellikler görüyoruz ki genellemeler yapmaktan bizi men ediyor. Hasseten bazı insanların kitleler halinde havaalanlarına akın ederek, oraya sığınan insanlara sahip çıkması son derece önemlidir. Dolayısıyla bu tür ayrımcı düşünce ve politikaların toplumlarda makes bulmayacağına dair bize umut veriyor. Bence bu umutları yükseltmek ve çoğaltmak gerekir."

AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.