PİYASALAR

  • BIST 10010771.360.29%
  • ALTIN2449.2140%
  • DOLAR32.8190%
  • EURO35.040%
  • STERLİN41.3970%
  1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Erdoğan'dan sezaryen açıklaması: 'Asıl olan ...'
Erdoğan'dan sezaryen açıklaması: 'Asıl olan ...'

Erdoğan'dan sezaryen açıklaması: 'Asıl olan ...'

A+A-

Emine Erdoğan, sezaryenin bir talep konusu değil, zorunluluk gereği olabileceğinin anlatılmasını, normal doğumun anne-çocuk arasındaki bağı güçlendirdiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Meyra Palace Otel'de, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına (TÜSEB) bağlı Türkiye Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsünce düzenlenen "Doğum Şekli Tercihinin Multidisipliner İrdelenmesi Çalıştayı"ndaki konuşmasında, her şeyin yapaylaştığı bir dönemde özellikle doğallık konusunda toplumun bilinçlendirilmesinin önemine işaret etti.

Ruh ve beden sağlığı yerinde insanların oluşturduğu toplumun, her şeyin başı olduğunu belirten Erdoğan, hayat yolculuğuna ilk adımını atan bir evladın dünyaya gelişine layıkıyla hazırlanmanın en önemli işlerden olduğunu ifade etti.

Bilimsel gelişmelerin, dünyanın en önemli mucizesi olan doğumun bilinmeyen yönlerini de öğrettiğini kaydeden  Erdoğan, doğum sürecinde anne ve çocuk arasında çok özel bir bağın tesis edildiğinin bilindiğini söyledi. Son yıllarda bu sürecin, çeşitli müdahalelerin konusu haline geldiğine de işaret eden Emine Erdoğan, "Bir hayat kurtarma ameliyatı olarak bilinen sezaryen, maalesef tercih edilebilir bir doğum şeklini almıştır. Oysa asıl olan müdahalesiz normal doğumdur. Sezaryen, zorunlu sebeplerle ve doğru zamanda yapıldığında elbette hayat kurtarıcıdır fakat ne yazık ki ülkemizde bu sınırlar fazlasıyla aşılmıştır." diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'de sezaryen ile doğum oranının yüzde 53 olarak ifade edildiğini dile getirerek, her ne kadar bireysel ve sosyal durumlara bağlı olsa da Dünya Sağlık Örgütünün yüzde 15 rakamını, "Makul sezaryen oranı" şeklinde açıkladığını hatırlattı.

Şartlar elverdiği takidirde normal doğumun, bebek için en iyi sağlık güvencesi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Normal doğumun sayısız faydaları da vardır, mesela anne sütünün gelmesini sağlayan hormonal yapıyı tetikler. Uzmanlar, normal doğum ve anne sütünün, hayat boyu sağlık rotamızı belirlediğini söylüyorlar. O halde, neden çocuklarımızı hayata yenilgiyle başlatıyoruz? Kadınlarımızı normal doğum mucizesini yaşamaktan, çocuklarımızı da yaşam boyu sağlıklarını etkileyecek faydalardan mahrum ediyoruz?

Ne yazık ki sezaryen, pratik, çabuk ve ağrısız bir doğum şekli olarak tanıtılmaktadır. Elbette bu, kadınlarımıza görünüşte daha konforlu, planlanabilir bir imkan gibi gelebilir fakat zaruret olmadıkça bu tercihler bize daha büyük bedeller ödetmektedir. Bu konuda çok yönlü bir bilinç devrimine ihtiyacımız var."

Erdoğan, yeni doğanın ilk ihtiyacının, annesi olduğunu vurgulayarak, emzirme döneminin bu süreci çok daha beslediğini ve geliştirdiğini ifade etti.

Anne sütünün zenginliğini başka hiçbir besinin veremeyeceğini dile getiren Emine Erdoğan, "Sanayi toplumunun şartlarına yenik düşmeyecek insani modeller geliştirmemiz gerekir. Biliyorsunuz devletimiz, çalışan kadınlarımız için çok önemli düzenlemeler yaptı. Doğum ve süt izni, esnek çalışma saatleri, kreş imkanları, evlat sahibi olan kadınlarımızın hayatını büyük ölçüde kolaylaştırdı." diye konuştu.

Salonda bulunan doktorlara da seslenen Emine Erdoğan, "Toplumun sizlerin rehberliğine ihtiyacı var. Bilim insanları olarak kadınlarımıza, sezaryenin bir talep konusu değil, zorunluluk gereği olabileceğini lütfen anlatın. Suda doğum, nefes egzersizleri, akupunktur gibi doğumu kolaylaştıran uygulamalarla onları doğal yöntemler konusunda cesaretlendirin." diye konuştu.

Bu noktada kamu, üniversite ve özel hastanelerin iş birliğinin çok önemli olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, kadınların müdahalesiz doğum konusundaki korkularını gidermenin sağlık profesyonellerinin çabasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.