PİYASALAR

  • BIST 1009722.090.8%
  • ALTIN2428.571-0.03%
  • DOLAR32.52-0.1%
  • EURO34.8-0.22%
  • STERLİN40.476-0.17%
  1. HABERLER

  2. 'Bab'daki evimize döneceğiz'
'Bab'daki evimize döneceğiz'

'Bab'daki evimize döneceğiz'

A+A-

Terör örgütü DEAŞ'in zulmünden kaçıp, muhaliflerin kontrolündeki çevre köylere sığınan Bablılar, evine ve yurduna dönecekleri günün hayalini kuruyor.


Halep'e bağlı Bab bölgesinde, terör örgütü DEAŞ'in zulmünden kaçarak, yanlarına alabildikleri birkaç parça eşya ile daha güvenli olduğuna inandıkları, muhaliflerin kontrolündeki çevre köylere sığınan aileler kurdukları derme çatma çadırlarda Bab'ın tamamen kurtulacağı günü bekliyor.

Çadırlarda zorlu kış şartlarında hayatta kalma mücadelesi veren yaklaşık bin 500 Suriyeli, kimileri temin ettikleri sobalarla, kimileri de çadırların önünde yaktıkları ateşle ısınmaya çalışıyor. Bazı Suriyelilerin, çadır yerine binaların bodrumlarında toplu şekilde kaldıkları görülüyor. Çadırlarda yaşayan siviller en büyük isteklerinin bir an önce Bab'da terk etmek zorunda kaldıkları evlerine dönmek ve yarım kalan hayatlarını devam ettirmek olduğunu söylüyor.

Muhaliflerin kontrolündeki Susanbat köyü Muhtarı Ahmed Zeki Bozan, bir Kürt köyü olan Susanbat'a terör örgütü DEAŞ nedeniyle gerek Bab ilçesinden gerekse Kabasin beldesi ve çevresinden kaçan ailelerin geldiğini, kesinlikle Arap-Kürt ayrımı yapmadıklarını ifade etti.

Muhtar Bozan, "Her Müslümana kapımız açıktır. Köyümüze yaklaşık 4 bin kişi geldi. Bab ve çevresinden gelen ailelere kapılarımızı açtık. Terör örgütü DEAŞ'tan kaçan ailelere boş olan evlerimizi karşılıksız verdik. Şimdi de bu ailelere maddi ve manevi her türlü yardımda bulunuyoruz. Yerlerinden edilmiş bu ailelerden kira dahi almıyoruz. İhtiyacı olanlara da gereken yardımı yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.'' diye konuştu.

Mağdur ailelerin köye geçici olarak geldiğini, Bab'ın DEAŞ'tan temizlenmesiyle ailelerin yurtlarına, evlerine döneceğini kaydeden Bozan, ailelerin Bab'ın örgütten temizleneceği günü sabırsızlıkla beklediğini anlattı.

DEAŞ kontrolündeki Bab'a bağlı Tadif köyünden kaçarak Susanbat köyüne sığınan Ali Ebu Muhammed isimli Suriyeli, 3 aile bir evin bodrumunda yaşadıklarını belirtti.

Her şeylerini Tadif'te bırakarak sadece üzerilerindeki kıyafetlerle Sunsabat köyüne geldiklerini anlatan Muhammed, "Burada bir evin bodrum katında kalıyoruz. Çoluk çocuk hep beraber yatıyoruz. İnşallah gençler, Bab ve çevresini terör örgütü DEAŞ'tan kurtarır biz de bir an önce evlerimize döneriz." dedi.

Tadif köyünde terör örgütü DEAŞ'ın sivillere çok kötü davrandığını vurgulayan Muhammed şunları kaydetti:

''Terör örgütü DEAŞ burada insanlığı öldürdü. Bizi perişan etti. DEAŞ'ın kontrolündeki bölgelerinde her şey çok pahalı. Örgütün kontrolündeki yerlerde yıkım ve ölüm var. Örgüt, Tadif ve çevresinde bize her şeyi çok pahalıya satıyordu. Bir nesli eğitimsiz bırakıp onları adeta idam ettiler. Terör örgütü DEAŞ okuma yazmaya karşı.TSK destekli ÖSO birlikleri inşallah en yakın zamanda Bab'ı alarak bizi sevindirir. Biz TSK ile ÖSO'nun Bab'ı ele geçirmesi için gece gündüz dua ediyoruz."

Terör örgütü DEAŞ ile rejim güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle Bab'ın güneyindeki Ebu Taltal köyünden kaçtıklarını anlatan Eyus Hazme isimli kadın da buraya ölümü göze alarak geldiklerini anlattı.

Bir zamanlar ihtiyaç sahiplerine yardım ederken şu an yardıma muhtaç duruma gelmiş olmanın kendilerine çok ağır geldiğini dile getiren Hazme şunları söyledi:

"Çocuklarımızı yanımıza alarak kaçtık. Çocukların üzerinde doğru dürüst elbiseleri yok. Yiyecek ekmeğimiz dahi yok. Burada 32 kişi sadece üzerindeki elbiseleriyle evlerini terk ederek buraya geldi. Acil olarak ekmeğe ve battaniyeye ihtiyacımız var. Bir çadırda 32 kişi kalıyoruz. Arada yardımseverler ekmek dağıtıyor. Bu şekilde yaşamaya çalışıyoruz."

AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.