PİYASALAR

  • BIST 10010771.360.29%
  • ALTIN2449.2140%
  • DOLAR32.8190%
  • EURO35.040%
  • STERLİN41.3970%
  1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ağbal: Varlık Fonu'na devredilen şirketlere ayrıcalık yok
Ağbal: Varlık Fonu'na devredilen şirketlere ayrıcalık yok

Ağbal: Varlık Fonu'na devredilen şirketlere ayrıcalık yok

A+A-

Maliye Bakanı Ağbal, Varlık Fonu'na devredilen şirketlerin rekabet hukuku bağlamında bir ayrıcalıkla karşılaşmayacağını, aynı kurallara tabi olacağını söyledi.Varlık Fonu kanununda fonun kendisi, fonu kuracak şirket ve fon tarafından kurulacak alt fonlar ve şirket tarafından kurulacak alt şirketlere birtakım istisnalar getirildiğini kaydeden Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Burada dikkati çekmek istediğimiz husus, kanun kapsamında kurulan fon ve şirketler istisna tutulacak. Ya da bu fon ya da şirket tarafından kurulacak olanlar istisna. Dolayısıyla bugün TVF'ye devrettiğimiz halihazırda faaliyette bulunan şirketler rekabet hukuku da dahil olmak üzere hangi kurallara tabi ise aynı kurallara tabi olmaya devam edecekler. TVF'ye devredilen şirketlere rekabet hukuku açısından bir farklılık getirilmesi söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Ağbal, Varlık Fonu'nun tamamen Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacak stratejik yatırım planı çerçevesinde hareket edeceğini, dolayısıyla hükümetin, Varlık Fonu'nun faaliyetlerinin yönü, stratejik düzeyde alacağı kararlar bakımından tek belirleyici merci olacağını söyledi.

TVF'ye devredilen şirketlerin ülkenin en gözde ve stratejik kurumları olduğunu vurgulayan Ağbal, "Bu kurumların gerek yurt içi gerekse yurt dışında faaliyetlerini daha artıracak ortamlar sağlanır. Bu şirketler için hem içerideki rekabet hukuku da dahil olmak üzere mevzuat bakımdan sıkıntı oluşturacak bir ortam asla oluşmaz, Bakanlar Kurulunun da böyle bir oluşumla ilgili bir şeyi onaylaması mümkün değil, zaten böyle bir plan da yok." dedi.

Ağbal, varlık fonlarının gücünün sahip oldukları varlıkla doğru orantılı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Dünyada 3 trilyon dolarlık varlık fonları da var, 3 milyar dolarlık fonlar da. Türkiye bugün G-20 üyesi bir ülke. Türkiye'nin petrol ve gazı yoksa da çok değerli bir Türkiye hikayesi, şirketleri var. Bunlar ülkemizin göz bebeği. Ülkemiz bugün gelinen noktada bir çekim merkezi. Biz TVF'yi, gelecek dönemde Türkiye ile ilgili oluşabilecek bütün mega projelere ve mega yatırım kararlarına imkan sağlasın diye kurduk. Böyle bir yapının ortaya çıkabilmesi, uluslararası alanda bir aktör haline gelebilmesi için öncelikle aktifinde varlığının olması lazım. Bugün bir şirkete baktığınız zaman, önce o şirketin bilançosuna bakarsınız. İlk değerlendirmede, bu şirket ve varlıkların değerlendirilmesinin uygun olacağını düşündük. Bu, TVF'ye olan ilgiyi bir anda artırdı. Bugün özellikle yurt dışında yatırım bankaları, başka ülkelerin yatırım fonları, TVF ile görüşmek, gelecekteki yatırım fırsatlarını konuşmak istiyor. Buradaki varlıklar, bir özelleştirme uygulaması için buraya devredilmedi, Türkiye'nin bir Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) zaten var. Burada önemli olan bu varlıkların oluşturduğu sinerjiyi kullanarak kaynak üretmek, üretilen kaynakla çok stratejik ve ülkemizi 2023 vizyonuna götürecek projelere imkan sağlamak."

AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.