PİYASALAR

  • BIST 1009809.570.9%
  • ALTIN2427.694-0.04%
  • DOLAR32.570.15%
  • EURO35.0030.66%
  • STERLİN40.8050.89%
  1. HABERLER

  2. 15 Temmuz şimdi tiyatro olacak!
15 Temmuz şimdi tiyatro olacak!

15 Temmuz şimdi tiyatro olacak!

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, 15 Temmuz'un tiyatro, sinema gibi çalışmalarla anlatılabileceğini, bunun için GENÇDES Projesi'nin desteğe açık olduğunu vurguladı.
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat'a ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine 'pek çok şeyi ya nezaketten, sağduyudan veya merhametten unutmanın veya unutmuş gibi yapmanın tercih edildiği'ni belirtti. 

Sonraki süreçte bu unutmaların pahalıya mal olduğunu vurgulayan Avcı, 28 Şubat'ın da bunlardan biri olduğunu vurguladı. Avcı, "Eğer biz, 28 Şubat'ı 20 yıldır doğru dürüst anlatabilmiş olsaydık, bunun magazinel taraflarının ötesinde ne tür iç ve dış saiklerle nasıl bir organizasyon olduğunu iyi anlatabilseydik muhtemelen daha sonra muhtelif şiddetlerde ya 27 Nisan gibi farklı bir mecrada ya 15 Temmuz gibi yine daha şiddetli ve kapsamlı bir biçimde yaşamazdık." değerlendirmesini yaptı. 

Bakan Avcı, GENÇDES Projesi'nin geçen yıl araya giren pek çok melanet nedeniyle kapsamlı uygulanamadığını, buna rağmen gençlik projelerine 8,5 milyon liralık desteğin dağıtıldığını bildirdi. Avcı, "Bunu bu yıl 54 milyon olarak artırdık. İnşallah önümüzdeki yıl daha da artırırız gelen rağbet doğrultusunda." bilgilerini paylaştı. 

Destekler için bürokrasinin de çok karmaşık olmadığını, Kültür Bakanlığının internet sitesinde GENÇDES sayfasında müracaat koşullarının ayrıntılı bulunduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, "Gençlerimize veya gençlerimize yönelik proje üretenlere, buradan bir kez daha çağrıda bulunuyorum: Gelin GENÇDES'den desteğinizi alın. Bu destek için, kişisel müracaat edilebileceği gibi tüzel kişilik, yani dernek, okul aile birliği gibi de müracaat edilebilir." ifadesini kullandı.

Halk oylaması sürecinde AK Parti'nin,  "bilgilendirme" esasına dayalı bir propaganda takip edeceğini vurgulayan Bakan Avcı, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra tek başına bir hükümet çıkmadığını, böyle bir sonucun ülkede yol açtığı belirsizlik ve olumsuz etkileri vatandaşın hatırladığını vurguladı.

Avcı, "Dolayısıyla, bu anayasa oylamasının aynı zamanda istikrarın muhafazası için de önemli olduğunu vatandaş da biliyor. Bizim de bunu vurgulamamızda fayda var, o da zaten vurgulanıyor. Bilgilendirme biraz da bu amaçlı." dedi.

Halk oylaması kampanyalarına ilişkin tartışmalara da değinen Avcı, "Gördüğüm kadarıyla bu tartışmalarda, televizyon tartışmalarından da belli bir bezginlik var zannediyorum. Çünkü, döne döne aynı şeyler konuşuluyor. Vatandaş, burada tercihinin istikrar ve daha etkin bir yönetimden mi yoksa belirsizlikten mi yana olduğunu, kullanacağı oyun bunlardan birine kapı açacağını bilerek oy kullanmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"Yeni sistemde, nasıl bir kültür-sanat dünyasını göreceğiz?" sorusuna Avcı, bunların çok bayatlamış söylemler olduğu yanıtını verdi. 

Halk oylaması sürecinde de "Evet" çıkması halinde tiyatroların, sinemaların kapanacağına yönelik iddiaların bir kez daha gündeme getirilmeye çalışıldığına işaret eden Avcı, Devlet Opera ve Balesi'nin de Diyanet'e bağlanacağına ilişkin iddialara da anlam veremediğini bildirdi. 

Avcı, "Niye Diyanet'e bağlanıyormuş? İşte, 'absürdlük olsun' diye. Bunları yazanların bir kısmı, muhtemelen önümüzdeki dönemde artık müşterisi kalmadığı için, hani 'Müşterisiz mal zayidir' hükmü gereğince emekliye ayrılacaklardır. Çünkü, miadını doldurmuş söylemler bunlar. Bunlar artık iş görmüyor, belki son şeylerini oynuyorlar. Gülüp geçmek lazım, onu demek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Avcı, 2016'nın turizm açısından parlak bir yıl olmadığını anımsatarak, "Rusya ile yaşanan kriz gerçi şimdi elhamdülillah ama onun çok ciddi bir etkisi oldu. Bazı terör olaylarının yansıtılma biçiminden kaynaklı olumsuz etkiler oldu. Hem Rusya hem de Avrupa pazarında bir toparlanma söz konusu. Özellikle Rusya pazarı süratle toparlıyor." dedi. 

Türkiye'nin turizm tanıtım stratejisini yenilediklerine dikkati çeken Avcı, eskiden turizm tanıtımlarının deniz, kum, güneş ülkesi olarak yapıldığını ancak Türkiye'nin bundan ibaret olmadığını vurguladı. 

Bakan Avcı, "Avrupa'da her yıl Türkler ciddi masraflar yaparak düğün yapıyor. Bizim hesaplarımıza göre, her yıl Türkler ciddi masraflar yaparak 50 bin düğün yapıyorlar. Bu sadece belli başlı düğün salonlarında, bir de evlerde yapılanlar var, onlar kayıtlarda yok. En az 50 bin düğünümüz var. Aşağı yukarı bunun bütçesi 3-4 milyar." dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Komşunu Al Gel Kampanyası" kapsamında, düğünlerin, nişanların, Türkiye'de yapılması çağrısında bulunduğunu hatırlatan Avcı, bunun Avrupa'daki Türkler arasında ciddi bir rağbet göreceğini umduğunu ifade etti. 

"Bakanlık olarak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk milletinin 15 Temmuz'da gösterdiği kahramanlığı anlatmak için tiyatro, sinema gibi çalışmalara ne tür destekler veriyorsunuz?" sorusu üzerine Avcı, GENÇDES Projesi kapsamında başta 15 Temmuz olmak üzere tarihi doğru anlamayı sağlayacak her türlü belgesel projesine açık olduklarını duyurduklarını ifade etti.

Proje ile geçen yıl "Düşmeyen Kale Kazan" isimli belgesele destek verdiklerini hatırlatan Avcı, desteklerin devam ettiğini vurguladı. Bakan Avcı, Devlet Tiyatrolarınca, 15 Temmuz darbe girişimini anlatan bir tiyatro oyunu için ön hazırlık yapıldığını bildirdi.


AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.