PİYASALAR

 • BIST 1008907.650%
 • ALTIN2148.587-0.02%
 • DOLAR31.5720.05%
 • EURO34.279-0.01%
 • STERLİN40.064-0.02%
 1. HABERLER

 2. DÜNYA

 3. Yunanistan'da seçimin galibi Kiryakos Miçotakis! Miçotakis kimdir? İşte Yunanistan seçiminin detayları...
Yunanistan'da seçimin galibi Kiryakos Miçotakis! Miçotakis kimdir? İşte Yunanistan seçiminin detayları...

Yunanistan'da seçimin galibi Kiryakos Miçotakis! Miçotakis kimdir? İşte Yunanistan seçiminin detayları...

Yunanistan'da yapılan erken genel seçimde ana muhalefetteki merkez sağ Yeni Demokrasi (ND) partisi ilk sırada yer aldı.İçişleri Bakanlığı'nın seçim sonuçlarına dair açıkladığı ilk rakamlara göre, liderliğini Kiryakos Miçotakis'in yaptığı ND, yüzde 39.6 oy almayı başardı. Yunanistan Başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras ise yüzde 31.6'da kaldı. Kiryakos Miçotakis kimdir? Babası Konstandinos Miçotakis kimdir? İşte Yunanistan seçiminin detayları haberimizde...

A+A-

Yunanistan'da yapılan erken genel seçimde ana muhalefetteki merkez sağ Yeni Demokrasi (ND) partisi ilk sırada yer aldı.

İçişleri Bakanlığı'nın seçim sonuçlarına dair açıkladığı ilk rakamlara göre, liderliğini Kiryakos Miçotakis'in yaptığı ND, yüzde 39.6 oy almayı başardı.

Yunanistan Başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras ise yüzde 31.6'da kaldı.

Bu sonuçlara göre mecliste 158 sandalye kazanarak salt çoğunluğu elde edecek olan Miçotakis'in partisi tek başına iktidara gelebiliyor.

Çipras, rakibi Miçotakis'i telefonla arayarak seçim zaferinden dolayı tebrik etti.

51 yaşındaki siyasetçi Miçotakis'in bugün yemin ederek başbakanlık koltuğuna oturması bekleniyor.

Seçime katılım oranı yüzde 57.2 oldu.

Partilerin oy dağılımı ve sandalye sayısı şu şekilde:

 • Yeni Demokrasi yüzde 39.6 (158)

 • SYRIZA yüzde 31.6 (86)

 • Değişim Hareketi (KINAL) yüzde 8.3 (22)

 • Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5.3 (15)

 • Yunan Çözümü Partisi yüzde 3.8 (10)

 • Avrupa'da Demokrasi Hareketi (DİEM25) yüzde 3.4 (9)

 • Diğer partiler yüzde 8.1

Bu sonuçlara göre parlamento 6 partiden oluşuyor. Aşırı sağcı Altın Şafak partisi dışarıda kalırken, milliyetçi Yunan Çözümü Partisi meclise giriyor.

SEÇİM SONUÇLARI

Dünkü seçimlerde partilerin oy dağılımı ve Parlamento’daki temsilci sayısı şöyle:

Yeni Demokrasi: Yüzde 39.6 (158)
SYRIZA: Yüzde 31.6 (86)
Değişim Hareketi: Yüzde 8.3 (22)
Yunanistan Komünist Partisi: Yüzde 5.3 (15)
Yunan Çözümü Partisi: Yüzde 3.8 (10)
Avrupa’da Demokrasi Hareketi: Yüzde 3.4 (9)
Diğer partiler: Yüzde 8.1

Miçotakis ilk mesajında işsizlikle mücadele sözü verdi
Parti genel merkezinde seçim sonuçlarını değerlendiren Miçotakis, özellikle gençlere yeni fırsatlar vereceğini ve işsizlikle mücadele edeceğini söyledi.

Büyüme rakamlarını artıracağını belirten yeni lider, ilk iş olarak vergileri düşüreceğini, yatırımları artıracağını, maaşları yükselteceğini, sağlık ve eğitim alanında iyileştirme yapacağını kaydetti.

Miçotakis ayrıca Yunanistan'ın sesini Avrupa sahnesinde daha güçlü duyuracağını ifade etti.

'Nazi' eleştirisi yapılan Altın Şafak meclis dışında kalıyor
2012 yılından meclise girmeyi başaran ve geçtiğimiz dönemde ülkenin üçüncü büyük partisi konumuna yükselen aşırı sağcı Altın Şafak yüzde 3'lük seçim barajına takılıyor.

Göçmen karşıtlığı başta olmak üzere milliyetçi seçmenden oy almayı başaran partide son dönemde Nikos Mihaloliakos’un liderliğine eleştiriler arttı.

Mihaloliakos'un "Nazi bayrağı önünde Nazi selamı verdiğini gösteren" fotoğraflar paylaşılmıştı.

Yüzde 2,97 oy oranında partinin meclise girip giremeyeceği sandıkların tamamı açıldığında netleşecek.

"Hazreti İsa tarafından yazılmış mektup" satan lider

Bu arada diğer sağ parti Yunan Çözümü (Elliniki Lisi) ise 3,77 oy oranıyla meclise giriyor. Ortodoks Kilise’nin bir kesimin desteğini alan parti lideri Kiriakos Velopoulos tele pazarlama yoluyla "Hazreti İsa tarafından yazılmış mektup" satmasıyla biliniyor.

Gazeteci ve yazar Velopoulos, Yunanistan’da kadınların da silah altına alınmasını talep ediyor.

 

Yunanistan'ın yeni başkanı kim oldu? Kiryakos Miçotakis kimdir?

Kiryakos Miçotakis kimdir?

Yunanistan'ın eski başbakanlarından Konstandinos Miçotakis'in oğludur. 2004'ten beri milletvekili olan Miçotakis, 2013-2015 arasında idari reform bakanı olarak görev aldı. 2016'da Yeni Demokrasi'nin genel başkanı seçildi ve ana muhalefet partisi lideri konumuna geldi. Anket sonuçlarına göre 2019 Yunanistan genel seçimlerinde partisinin birinci sırada yer alması beklenmektedir.

Kyriakos Mitsotakis, 2016'dan bu yana Yeni Demokrasi ve Muhalefet Lideri olan bir Yunan politikacısı. Daha önce 2013-2015 arasında İdari Reform Bakanı olarak görev yapmıştı. İlk olarak 2004'te Atina B seçiminde bulunan Yunan Parlamentosu'na seçildi.

Doğum tarihi: 4 Mart 1968 (51 yıl yaşında), Atina, Yunanistan

Boy: 1,89 m

Eş: Mareva Grabowski (e. 1997)

Parti: Yeni Demokrasi

Eğitim: Athens College (1986), Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi

Çocuklar: Sofia Mitsotaki, Dafni Mitsotakis, Konstantinos Mitsotakis

KONSTANDİNOS MİÇOTAKİS KİMDİR?

Konstandinos Miçotakis 18 Ekim 1918, Hanya’da doğdu. Yunan siyasetçi.

Elefterios Venizelos'un akrabasıdır. Yunan parlamentosuna ilk defa 1946 yılında seçilmiştir. 1967 yılında askeri cunta tarafından tutuklanmış, ancak zamanın Türk Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil'in yardımı ile Türkiye'ye kaçmıştır. 1974 yılında ülkesine dönene kadar sürgünde yaşamıştır.

1977 yılında Yunan parlamentosuna yeniden seçilmiştir. 1978 ile 1980 yılları Ekonomik koordinasyondan sorumlu bakanlık, 1980 ile 1981 yılları arasında ise Dışişleri bakanlığı yapmıştır. Daha sonra başbakanlık görevi üstlenmiştir.

Ocak 2004'te aktif politikayı bıraktığını açıklamıştır. Oğlu, Kyriakos Miçotakis, parlamento üyesi ve Yunanistan’ın yeni başkanıdır. Kızı, Dora Bakoyannis ise Dışişleri Bakanlığı yapmıştır.

29 Mayıs 2017 (98 yaşında) Atina, Yunanistan’da hayatını kaybetti. 

miçotakis ile ilgili görsel sonucu

 

Yeni Demokrasi’nin geri dönüşü

Yunanistan’ın en köklü partilerinden olan Yeni Demokrasi, 1974’te Konstantinos Karamanlis liderliğinde kuruldu ve aynı yıl yönetime geldi.

Parti, 1974-1981 ve 2004-2009 yılları arasında tek başına, 1989-1993 ve 2012-2015 yılları arasında koalisyon hükümeti olarak iktidar oldu.

ND, 2015’teki erken seçimlerde yüzde 27.81 oy alarak 76 milletvekili çıkardı.

çipras ile ilgili görsel sonucu

Çipras: Ana muhalefet partisi olarak devam edeceğiz

SYRIZA lideri Aleksis Çipras seçim sonuçlarının duyurulmasının ardından rakibi Miçotakis'i tebrik etti.

Sonuçları değerlendiren Çipras, SYRIZ'nın 'halkın çıkarlarını korumak için' ana muhalefet partisi olarak yoluna devam edeceğini söyledi: "Sorumlu ve aktif bir muhalefet yapacağız. Daha tecrübeli olarak geri dönmek için kendimizi hazırlayacağız."

Hükümeti döneminde elde edilen ekonomi rakamlarını savunan Çipras, Miçotakis'e daha öncekilerinden iyi bir miras bıraktıklarını kaydetti.

Yunanistan Başbakanı Çipras, liderliğini yaptığı SYRIZA'nın 26 Mayıs'ta yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde büyük kayba uğraması sonucu erken seçim kararı almıştı.

Avrupa Birliği'nin (AB) kurtarma programları gölgesinde 2015'te iktidara gelen Çipras, başta ekonomi politikaları olmak üzere milliyetçi "Bağımsız Helenler" Partisi ANEL ile ittfak kurması ve son olarak 'Makedonya' sorunundaki politikasından dolayı eleştiri oklarının hedefindeydi.

Sandık çıkışı anket sonuçları

Sandık çıkışı anket sonuçlarına göre, Yeni Demokrasi partisi lideri Kiryakos Miçotakis'in yüzde 38 - 42 aralığında oy alması bekleniyor.

Yunanistan Başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras yüzde 26.5 - 30.5 oy aralığında ikinci sırada yer alıyor.

PASOK'un devamı olan, sosyal demokrat Değişim Hareketi (KINAL), yüzde 6 - 8; Yunanistan Komünist Partisi 5 - 7 ve eski Ekonomi Bakanı Yannis Varoufakis'in kurduğu Avrupa'da Demokrasi Hareketi (DİEM25) yüzde 3 - 5 aralığında bulunuyor.

2015'teki seçimlerde yüzde 7 civarında oy alan aşırı sağcı Altın Şafak partisinin yüzde 3 barajına takılarak meclise giremeyeği tahmin ediliyor.

anket-1.png

Bu sonuçlara göre, Miçotakis'in Yeni Demokrasi partisi 300 sandalyeli mecliste 155 ila 167 arasında milletvekili çıkararak salt çoğunluğu elde etmesi bekleniyor. Bu durumda Miçotakis tek başına hükümet kurabiliyor. SYRIZA'nın milletvekili sayısı ise 77 - 88 arasında kalıyor.

 

anket2.png

Yunanistan 2008 yılında yaşadığı ekonomik krizden bu yana altıncı kez sandık başına gitti.

Normal tarihinden yaklaşık 4 ay önce gerçekleşen seçime, 20 siyasi parti katıldı. Yüzde 3 seçim barajının uygulandığı seçimde, partiler meclisteki 300 sandalye için yarıştı.

AB Komisyonu Başkanı Juncker: Kapasitenize güvenim tam

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Miçotakis'a mektup yazarak zaferini kutladı. Yunanistan'ın geçmişte birçok şeyi başardığını ancak daha çok yapılması gerekenin olduğunu belirten Juncker, mektubunda "Ülkenin tarihinde yeni ve parlak bir gelecek safha açmak için sizin kişisel kapasitenize ve Yunan halkının kapasitesine güvenim tam" dedi.

 

Erdoğan ve Çavuşoğlu Miçotakis'i kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'da seçimin galibi Yeni Demokrasi partisi lideri Kiriakos Miçotakis'i telefonla arayarak tebrik etti.

Erdoğan görüşmede sonuçların Türkiye-Yunanistan ilişkileri ve bölge için hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.