PİYASALAR

  • BIST 1008523.380.43%
  • ALTIN1612.8090.02%
  • DOLAR27.4990.21%
  • EURO28.8190.14%
  • STERLİN33.179-0.14%
  1. HABERLER

  2. Başdanışman Topçu: Zulmün sorumlusu İsrail'dir
Başdanışman Topçu: Zulmün sorumlusu İsrail'dir

Başdanışman Topçu: Zulmün sorumlusu İsrail'dir

A+A-

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa'yı kabulünde, İsrail'e 'Filistin'deki zulmün sorumlusu İsrail'dir.' diyerek tepki gösterdi.
Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya gelen Başdanışman Yalçın Topçu, Filistin'e hak etmiş olduğu özgürlük ve bağımsızlık gelmediği takdirde, dünyanın barışını korumanın imkânsız olduğunu söyledi. Topçu, "İsrail eğer halkının güvenliğini, özgürlüğünü ve refahını istiyorsa Filistinlilerin hak ve hukukunu Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde ivedi bir şekilde tanıması gerekiyor." diyerek İsrail hükümetini sert bir dille eleştirdi.

İsrail hükümetinin evrensel insan haklarına uymayan davranışlarda bulunduğunu ve yapılanların hiçbir İsrailli vatandaş tarafından da tasvip edilmediğinin altını çizen Topçu, "Filistinli kadınları, çocukları öldüren bir hükümet istemiyor. Bu noktada ben ümit ediyorum ki İsrail hükümeti bu yanlış davranışından bir an evvel vazgeçip, işgal ettiği topraklardan bir an evvel çekilir. Bu hususta öncelikle iyi İsraillileri hükümetleri üzerinde bir baskı oluşturmaya davet ediyorum. İsrail halkı bilmelidir ki, Müslümanların İsrail halkıyla bir problemi yoktur. İsrailli vatandaşların da Filistinli kardeşlerimizin de hayatlarını tehlikeye atan İsrail hükümetleridir." dedi.

Filistindeki mazlumların mutlaka bir gün özgürlüklerine kavuşacağını ve Filistin bayrağının her zaman özgürce dalgalanacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, İsrail ile yapılan stratejik anlaşmaların Filistin davasının iyileşmesi için bir vesile olacağını belirtti. Topçu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da Filistin'e bakışı bir Filistinlinin hassasiyeti gibidir. İslam İşbirliği Teşkilatı'ndaki devir alış töreninde yapmış olduğu konuşmasını özellikle hatırlamanızı istiyorum. Aslında Filistin davası 1 milyar 700 milyon Müslümanın davasıdır. Neden olmasın ki! Kudüs bizim ilk kıblemizdi!

İsrail hükümetinden çok şey istenmiyor! Gözlerini kırpmadan mavi emzikli bebekleri öldürmekten ve işgalden vazgeçmeliler. Birleşmiş Milletler kararının gereğini yapacaklar. Bütün insanlık olarak bunun takipçiyiz. Sanıyorum ki İsrail hükümeti değil, Filistin ve insanlık kazanacak."

16 Nisan'ın Türkiye için önemli bir tarih olduğunu sözlerine ekleyen Topçu, vatandaşların evet oyuyla değişecek olan hükümet sisteminin ülkeye istikrar getireceğini ve gücün millette olduğunda milletin gönlünün de ümmetle bir olacağını sözlerine ekledi. 

Türkiye'nin Filistin davasına sahip çıkmasının tüm Filistinliler tarafından takdirle karşılandığının altını çizen Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, "Sizin Filistin davasına sahip çıkmanız bize gerçekten güç oluyor. İsrail'in yapmak istediği projeler var. Bu kavgayı bitirmemesinin sebebi projelerini devam ettirmek. Kendilerinin de suçlu olduğunu bal gibi biliyorlar. Bölgedeki kavgaları fırsat bilerek, projelerini devam ettirmeye çalışıyorlar. 1947'de ki bölünmeden beri savaş devam ediyor. Bu süreçte İsrail başarılı olabildi mi? Kesinlikle hayır!

Savaş 100 yıl daha devam etse bile Filistinliler davalarından vazgeçmeyecek. Ben eminim ki İsrail politikasını bu şekilde devam ederse çözüm süreci kendilerinin zararına olacak."

Faed Mustafa, "Bu istatistikler ortadayken bundan sonra İsrailli'ler daha akıllı davranmaları gerektiğini ve Filistinlilerin haklarını geri vermeleri gerektiğini belirtmek istiyorum. Biz kardeşlerimizin ve dostlarımızın sayesinde o topraklarda yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Türkiye'de olduğum sürece ilişkilerimizi bir adım daha ileriye taşıyacağım. Bir Filistinli olarak Türkiye'yi takdir ediyor, halkına minnettar olduğumu belirtmek istiyorum." diye konuştu.


AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.