PİYASALAR

  • BIST 1009374.20.29%
  • ALTIN2031.880.08%
  • DOLAR31.0080.08%
  • EURO33.566-0.05%
  • STERLİN39.2810.05%
  1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Siyam ikizleri ile ilgili flaş gelişme! Siyam ikizleri farklı bölümleri kazanırsa nasıl okuyacak?
Siyam ikizleri ile ilgili flaş gelişme! Siyam ikizleri farklı bölümleri kazanırsa nasıl okuyacak?

Siyam ikizleri ile ilgili flaş gelişme! Siyam ikizleri farklı bölümleri kazanırsa nasıl okuyacak?

Kahramanmaraş'ta yaşayan siyam ikizleri YKS sınavında farklı kitapçıklar verilmişti. 15 Haziran'daki YKS'den sonra Türkiye'nin gündemine giren siyam ikizleri Ayşe Tanrıkulu ve Sema Tanrıkulu'nun ayrı bölümlerini kazanması halinde nasıl okuyacağı merak konusu oldu. TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu; ikisinin de aynı yerde okuması lazım derken ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yaşar Özban'dan flaş bir açıklama geldi.

A+A-

TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu’nun “İkisinin aynı yerde okuması lazım” talebine ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Yaşar Özban , “Siyam ikizleri aynı bünyeyi paylaşan iki farklı kişi ama hukuksal olarak aynı bünyeye sahip olmayan iki farklı kişi” dedi

TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu, Kahramanmaraş’ta Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren 18 yaşındaki Siyam ikizleri Ayşe Tanrıkulu  ve Sema Tanrıkulu ’nu konuştu. Komisyon perşembe günü yapılan toplantısında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) temsilcilerini dinledi. Komisyon “İkisinin aynı yerde okuması lazım” talebini iletirken siyam ikizlerinin konuşulduğu toplantı Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

İKİSİ AYNI YERDE OKUMALI 

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan: Bir siyam ikizimiz var. Özellikle de gidip köyünde ziyaret ettim. Muhteşem çocuklar. Yani çok etkilendim onları gördükten sonra. Bu çocuklar liseyi yeni bitiriyorlar, açık lise mezunları.

Sınav nedir, bilmiyorlar. ‘Böyle bir şartta sınava girdik. İlk defa görüyoruz üniversite sınavı nasıldır, bir test çözmedik. Kamerayı ilk defa orada gördük, kamera var tepemizde’ diyor. Siyam ikizi olmalarına rağmen, belki sizinle alakalı değil, hukuki bir sorun, ayrı birey olarak sınava girmişler. Ayrı testler verilmiş.

Çok da konuşkanlar, cin gibiler. Biri diyor ki ‘İkizimin sınavda tutulduğunu hissettim. Yani ister istemez ben oraya fikse oluyorum. Yani onun tutulması, onun tutukluğu beni rahatsız etti.’ Neyse, bunlar ayrı güzel şeylerdi. Şimdi bunların yerleştirilmesini, mutlaka okumasını istiyorum bu çocukların. O kadar motiveler ki... Ama sorun şu: İkisinin aynı yerde okuması lazım. Bunu sağlamamız lazım. Bu konuda YÖK bize ne yapabilir? ÖSYM yapacağını yapmış, şimdi YÖK, yerleştirme aşamasında.

YÖK Başkanımızı da arayacağım ama şu an için bir öneriniz var mı?

YÖK Engelsiz Öğrenci Komisyonu üyesi Prof.Dr. Meltem Yılmaz: 18 Temmuz’da Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonuçları belli oluyor, 19 Temmuz’da bizim Engelli Öğrenci Komisyon toplantımız bu sonuçları değerlendirmek üzere toplanacak, orada değerlendirileceğini ifade etmek istiyorum.

s4-004.jpg

AYNI BÜNYEDE İKİ FARKLI KİŞİ 

ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Yaşar Özban: Siyam ikizleriyle ilgili olarak sınav öncesinde gerek yetkili kurullarımızda bu konu dile getirildi. Sonuç olarak siyam ikizleri aynı bünyeyi paylaşan iki farklı kişi ama hukuksal olarak aynı bünyeye sahip olmayan iki farklı kişi.

Dolayısıyla ikisini aynı anda sınava tabi tutmanız durumunda neler olabileceği, ikisine farklı farklı kitapçıkları...

Kitapçıkların içeriği bütünüyle aynı fakat sadece soruların, şıkların yerleri değişik. Dolayısıyla ikisine aynı kitapçık vererek sınavı yapmanız durumunda ortaya çıkabilecek olan hukuksal sorunlar, hukuk müşavirlerimizin bulunduğu ortamlarda ele alındı.

Sonuç olarak ikisine farklı farklı kitapçıkların verilmesi kararına varıldı. Dolayısıyla bu şekilde sınav oldu. Tabii, sınav sonrasında... 18 Temmuz’da sonuçlar açıklanacak. 23-26 Temmuz tarihleri arasında da tercihler yapılacak.

Tabii o konuda da YÖK’le koordinasyon içinde ne gerekiyorsa nasıl sizler bu adaylarımızın en adil, en hakkaniyetli şekilde işleme tabi tutulmasını istiyorsanız bizim hem YÖK hem ÖSYM olarak görüşlerimiz de aynı.

Adaylar arasından en adil olanı uygulamaya çalışacağız gerekli koordinasyon ilişkileri içinde.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum