PİYASALAR

  • BIST 1007913.76-0.82%
  • ALTIN1864.3710%
  • DOLAR28.9770%
  • EURO31.2030%
  • STERLİN36.3660%
  1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması! 2024'te yüzde 5,8'e düşmesi bekleniyor
Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması! 2024'te yüzde 5,8'e düşmesi bekleniyor

Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması! 2024'te yüzde 5,8'e düşmesi bekleniyor

Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığa bağlı kurumların önümüzdeki yılı içeren bütçelerinin belirlendiği toplantıda enflasyon ve refah artışına ilişkin kritik mesajlar içeren bir konuşma gerçekleştirdi.

A+A-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bağlı kurumların 2024 yılı bütçeleri ele alınıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bütçe sunumunda açıklamalarda bulundu.

Çalışanların ve emeklilerin enflasyona ezdirmediklerini ve bundan sonra da ezdirmeyeceklerini söyleyen Bakan Şimşek, konuşmasında daha dengeli, daha kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedeflediklerini aktardı.

"Enflasyon 2024 yılında yüzde 5,8'e düşmesi bekleniyor"

Enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8 düşmesini beklediklerini söyleyen Şimşek Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar arasında enflasyon verisinin geleceği yer ve maaşları yapılacak zamma dair açıklamalar bulundu. Mehmet Şimşek, enflasyonun geleceği nokta ile ilgili şöyle konuştu:

Küresel enflasyon, 2022 yılında son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 8,7 olarak gerçekleşmiştir. Uygulanan sıkı para politikalarıyla 2023’te yüzde 6,9’a gerilemesi beklenen enflasyon, halen uzun dönem ortalamasının oldukça üzerindedir. Enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8’e gerilemesi beklenmektedir. Bu nedenle sıkı parasal duruşun bir süre daha devam etme ihtimali bulunmaktadır.

"Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz"

Bakan Şimşek, çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği mesajını tekrarlayarak bu konuda şu açıklamalarda bulundu:

Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik ve bundan sonra da ezdirmeyeceğiz. Ekim ayı itibarıyla Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamına alınan kurum sayısı 257’ye yükselmiştir. Uygulama sayesinde toplamda 100 milyar lirayı aşan bir kaynak büyüklüğüne ulaşılmış, merkezi yönetim bütçe gelirlerine 19 milyar liranın üzerinde katkı sağlanmıştır.

Yüksek büyüme hedefleniyor

Bakan Şimşek'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle sıralanıyor:

Ülkemizde daha dengeli, daha kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedefliyoruz.

"İhracat rekor kırdı"

2022 yılında 254,2 milyar dolar ile rekor kıran ihracatın, bu yıl 255 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Ticaret ortaklarımızdaki zayıf büyüme, 2023 yılı ihracatımızın sınırlı kalmasında belirleyici olmuştur.

TCMB adımları

Merkez Bankamız, ihracatçıların finansmana erişimini desteklemek için günlük reeskont kredi limitini 10 kat artırarak 3 milyar liraya yükseltmiş olup, ihracatçılara piyasa koşullarının altında bir maliyetle finansman sağlamaktadır.

"Türkiye 2022 yılında dünyada en çok turist ağırlayan dördüncü ülke"

Türkiye 2022 yılında dünyada en çok turist ağırlayan dördüncü ülke olmuştur. Bu yıl ocak-eylül döneminde turizm gelirleri yıllık yüzde 20 artarak yaklaşık 42 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu artışta, yürütülen pazar ve ürün çeşitlendirme politikaları ile tanıtım faaliyetleri etkili olmuştur. Turizm gelirlerinin 2023 yılında 55,6 milyar dolar, 2024’te ise 59,6 milyar dolar olmasını bekliyoruz.

"Bankacılık sektörü güçlü"

Bankacılık sektörü, güçlü sermaye yapısı, yüksek aktif kalitesi ve yeterli likidite düzeyi ile sağlıklı bir görünüme sahiptir. Eylül itibarıyla sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 18,5 ile yasal gereklilik olan yüzde 8'in oldukça üzerinde, takipteki kredilerin oranı ise yüzde 1,5 gibi düşük bir seviyededir.

Deprem kaynaklı harcamalar

Bu yıl için öngördüğümüz deprem kaynaklı harcamalar 762 milyar lira olup, milli gelirin yaklaşık yüzde 3’üne tekabül etmektedir. 2024 yılında ayırdığımız kaynak ise 1 trilyon 28 milyar lira olup, milli gelirin yüzde 2,5’i seviyesindedir.

Yeşil dönüşüm yatırımlarına 25 milyar lira ilave kaynak

20 Ekim tarihi itibarıyla yürürlükte olan destek paketleri aracılığıyla yaklaşık 75 bin işletmemize 178 milyar lira kredi kullandırdık. Geçen hafta açıkladığımız Hazine Kefalet Paketi ile ihracatçımıza ve yeşil dönüşüm yatırımlarına 25 milyar lira ilave kaynak sağlayacağız.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.