PİYASALAR

  • BIST 10010481.30.02%
  • ALTIN2422.554-0.05%
  • DOLAR32.163-0.29%
  • EURO34.9160.22%
  • STERLİN41.022-0.22%
  1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalbime zincir vuramazsınız, sizin tehditlerinize boyun eğmeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalbime zincir vuramazsınız, sizin tehditlerinize boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalbime zincir vuramazsınız, sizin tehditlerinize boyun eğmeyiz

Kudüs Platformu 5. Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'de katliam sürdüren İsrail'e sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Sizin tehditlerinize ve baskılarınıza asla boyun eğmeyiz" dedi. Bu sözler salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü programlarını İstanbul'da sürdürdü.

Cuma namazını Hz Ali Camii'nde kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Parlamenterler Arası Kudüs Platformu 5. Konferansı'na katıldı.

Burada konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin davasına yönelik önemli mesajlar verdi.

"Tayyip Erdoğan'ın kalbine zincir vuramazsınız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'de katliam yapan İsrail'e "İsrail yönetimi bizi susturabileceğini zannediyor. Buradan onlara şu hakikati tekrar hatırlatmak istiyorum. Ne yapsanız nafile Tayyip Erdoğan'ın kalbine zincir vuramazsınız. Sizin tehditlerinize ve baskılarınıza asla boyun eğmeyiz." sözleriyle tepki gösterdi.

Ayakta alkışlandı

"One Minute" çıkışını akıllara getiren bu sözler, salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

Netanyahu'ya "Gazze kasabı" dedi

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına bir kez daha tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "Gazze kasabı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Modern firavunları görmek isteyen hiç uzağa gitmesin, Gazze'yi bombalayanlara baksın." ifadesini kullandı.

"İsrail'le ilişkilerimizi kestik"

Erdoğan, "İsrail'le artık ilişkilerimizi ticari anlamda başta olmak üzere kestik kesiyoruz." vurgusu yaptı."İstişarelerin, temas ve ziyaretlerin başarılı geçmesini temenni ediyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

Sayın parlamento başkanları, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu'nun sayın üyeleri sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Sizleri ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Parlamenterler Arası Kudüs Platformu 5. Konferansı'nın hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum. Tüm Kudüs sevdalılarına selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum. Sizlerin şahsında Filistin davasını kendi meselesi görüp destek veren Kudüs'e ve Filistin'e sahip çıkan tüm parlamenterlere teşekkür ediyorum. Üç gün boyunca gerçekleştireceğiniz istişarelerin, temas ve ziyaretlerin başarılı geçmesini temenni ediyorum. Kudüs ve Filistin'e hizmet eden siz kardeşlerimi tebrik ediyorum. Müslüman olmanın Müslümanca yaşamanın hakkı, hukuku ve adaleti cesaretle savunmanın gerçekten zor olduğu günlerden geçiyoruz.

"Hiçbir güç kalbimizden Kudüs sevgisini sökemez"

Bilhassa ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'nın mahremine, tarihi statüsüne ve kutsiyetine yönelik tacizler giderek artıyor. İşgalci İsrail tarafından Kudüs'ün kadim kimliği adım adım yok ediliyor. Kandan ve gözyaşından beslenen haçlı zihniyetinin tekrar hortlatılmak istendiğini görüyoruz. Hiçbir güç kalbimizden Kudüs sevgisini sökemez. Türkiye olarak Kudüs'e sahip çıkmayı bir görev biliyoruz. Kudüs'ü savunmanın insanlığı savunmak inancıyla mücadelemizi azimle sürdürüyoruz. İnsanlık ve barış adına yürüttüğümüz mücadeleye destek veren Kudüs platformuna şükranlarımı sunuyorum."Yaşananları anlatmaya artık kelimeler yetersiz kalıyor"

Filistinli kahramanlara bir kez daha saygılarımı gönderiyorum. 7 Ekim'den bu yana yaşananları anlatmaya artık kelimeler yetersiz kalıyor. Modern dönem firavunlarını görmek isteyenler Filistinlileri katledenleri baksın. Nazi zihniyeti Gazze'de 35 bin insanı katletti. Netanyahu günümüzün Hitler'i Gazze kasabıdır. İsrail yönetimi bizi susturabileceğini zannediyor. Buradan onlara şu hakikati tekrar hatırlatmak istiyorum. Ne yapsanız boş Tayyip Erdoğan'ın kalbine de kavline de zincir vuramazsınız. Sizin tehditlerinize ve baskılarınıza asla boyun eğmeyiz.

"Soykırıma sessiz kalamayız"

Biz şartlara göre, esen rüzgara göre tavrını belirleyen tatlı su siyasetçilerinden değiliz. Biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık. Hiç kimse bizden soykırıma sessiz kalmamızı bekleyemez. Hamas'a terör örgütü iftirası atanlardan olamayız. Varsın birileri rahatsız olsun, biz işgalcilere karşı vatanlarını savunan Hamas'ı Filistin'in Kuvay-ı Milliye'si olarak görmeye devam edeceğiz. Gazzeli kardeşlerimizin direnişine destek vermeye devam edeceğiz."Gönderdiğimiz yardımlar 50 bin tona yaklaştı"

İsrail'le artık ilişkilerimizi ticari anlamda başta olmak üzere kestik kesiyoruz. 2000 yılı aşkın tarihimizin hiçbir döneminde asla soykırım yapmadık, masumlara dokunmadık. Nazilerden kaçanlara biz sahip çıktık ey Netanyahu. Gazze'ye yardımlarda ilk sırayı Türkiye yer alıyor. Gönderdiğimiz yardımlar 50 bin tona yaklaştı.

"Ahlak dışı iddialar"

Samimi bir üzüntümü paylaşmak istiyorum. Geçen ay seçim yapıldı. Bu konuda büyük bir haksızlığa maruz kaldık. Filistin'e verdiğimiz destek gölgelemeye çalışıldı. İsrail'e jet satışı yapıldı iftirası yapacak kadar gözlerini kararttılar. Jet yakıtı gönderdiler kadar ahlak dışı bir sürü iddia gündeme taşındı. Sizin vicdanınız var mı ya? Ahlak dışı bir sürü iddia gündeme taşındı. Ülkemiz aleyhine kullanılması çok yaralayıcı, yaralandık. Bu propagandanın içinin boş olduğu görüldü. Onlar bu iftirayı atsalar da biz yolumuza aynı kararlılıkla devam ediyoruz."Varsa elinizde bir belgeniz çıkarsınız"

Kürecik'teki radar merkezinin, ülkemizin ve ittifakımızın güvenliği dışında hiçbir devletle ilişkisi ve bağı yoktur, olamaz da. Siyasi çıkar için bize iftira attılar. Yalan söylemeyin, kurtulamazsınız. Bunun hesabını da ebedi alemde vereceksiniz. Yalan üzerinden siyaset yapılmasın. Hukukun da siyasetin de temel kuralı bellidir, müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Varsa elinizde bir belgeniz çıkarsınız. Gündeme gelmek uğruna Türkiye'nin Filistin davasında duruşuna gölge düşürmeye hakkı yoktur.

"Gezi olaylarında İstanbul'a kamp kuranların Gazze protestolarını görmüyor"

1915 olayları üzerinden Türkiye'ye yönelik asılsız iddialar yerine ABD Gazze'ye bakmalı. İkiyüzlü politikalarını reddediyoruz. Siyonizmin küresel ölçekteki tahakkümünü görmüş olduk. Ekonomiyi, ticareti, sanatı, akademi dünyasını nasıl esir aldığını ortaya çıkardı. Batı'nın demokrasi, özgürlük, hukuk, basın hürriyeti gibi değerleri işin ucu İsrail'e gelince unutuldu. Gezi olaylarında İstanbul'a kamp kuranların Gazze protestolarını görmüyor. Basın kuruluşları Gazze'de öldürülen meslektaşları hakkında tek bir cümle kuramıyor"BMGK, Gazze'deki katliamı önleyemedi"

BMGK, İsrail'e söz geçirememiş, Gazze'deki katliamın önüne geçememiştir. Bütün insanlığın kaderini 5 ülkenin kaderine bırakan mevcut yapıya bırakılması mümkün değildir. Gazzeli kardeşlerimizin yaşadığı dramların gündem düşürülmemesi için çok daha çaba harcayacağız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.