PİYASALAR

  • BIST 1001.3770.07%
  • ALTIN453.289-0.26%
  • DOLAR8.160.2%
  • EURO9.7090.07%
  • STERLİN11.2330.2%
  1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çeker: ENFLASYON FARKI ÖDENMELİ
Çeker: ENFLASYON FARKI ÖDENMELİ

Çeker: ENFLASYON FARKI ÖDENMELİ

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, dün Kocaeli Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında sağlık çalışanlarının tencerelerinin kaynamadığını belirterek, zam taleplerini yineledi.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, dün Kocaeli Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaparak, Sağlık Bakanlığının dikkatini çekmek istedi. Başkan Çeker’in yanı sıra Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Orhan Kütük ve sendika üyeleri geniş bir katılımla gerçekleştirdikleri basın açıklaması renkli görüntülere sahne oldu. Gıda fiyatları artışlarına dikkat çekmek için bir masa kurarak, sağlık çalışanlarının aldıkları zamların enflasyon ile birlikte eridiğini ve tencerenin kaynamadığını belirttiler.

İCRAAT YOK

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker açıklamasında, “ Salgının üzerinden bir yıl geçti. Bu bir yılda sağlık çalışanları ne yaptı diye merak edenlere elbette verilecek cevabımız vardır. Kahramanca bir mücadele, hayatı pahasına gösterilen bir fedakârlık, tüm zorluklara rağmen vatandaşımıza şifa dağıtma, hayat kurtarma; kısacası sağlık çalışanları büyük bir destan yazdılar. Bu kahramanlık destanını yazan sağlık çalışanlarının bekledikleri ise sadece çalışma şartlarının iyileştirilmesi, mali ve özlük haklarındaki kayıpların giderilmesi idi. Ne yazık ki bu yönde adımlar atılmadı. Sözlerin yerini icraat almadı” dedi.

MALUM-SEN’İN GÜNAHI

Yetkili sendikanın çalışanların haklarını savunamadığını belirten Çeker, “ Sağlık çalışanları sorunlar yumağının içinde bırakıldı. Hayatları dâhil her şeyden fedakarlık eden, esnek mesai ve izin gibi birçok haktan mahrum bırakılan sağlık çalışanları bunları hak etmemektedir. Sağlık çalışanları pandemi ile mücadele ederken yaşadıkları sorunların yanında, ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler nedeni ile günden güne alım güçleri azalmakta, sefalete mahkûm edilmektedir. Toplu sözleşmede reva görülen komik ücret artışlarına ses çıkarmayan, enflasyon öngörüsünde bulunamayan yetkili sendikanın günahını çekmek zorunda bırakılan sağlık çalışanları artık yeter diyecek duruma getirilmiştir” dedi.

ENFLASYON FARKI ÖDENMELİ

Başkan Çeker, “ TÜİK’in açıkladığı verilere göre, yıllık enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 16,19, üretici fiyatları (ÜFE) yüzde 31,20 oldu. Bu verilere göre 2021 yılı Ocak ayında Kamu çalışanlarına yapılan% 3 zam oranı enflasyonun gerisinde kalmıştır. İkinci 6 aylık dilimde değerlendirme yapılması beklenmeksizin Ocak ayından itibaren aylık enflasyon farklarının ödenmesi gerekmektedir. Pandemi süreci boyunca, ülke genelindeki basın açıklamalarımız, başvurularımız, Genel Merkezin Bakanlıkla görüşmelerinde sağlık çalışanlarının sorunlarını, temel taleplerini ve neler beklediklerini iletti. Bugün de burada sağlık çalışanları pandemide bir yılı nasıl geçirdiler, nelerle karşılaştılar Sağlık Bakanlığı’na ve buradaki yetkililere sesimizi bir kez daha duyurmak için alanlardayız” dedi.

CANLARI İLE ÖDÜYORLAR

Türk Sağlık-Sen Başkanı Ömer Çeker, “ Salgın dönemi kahramanları sağlık çalışanları bedel ödemede de en önde yer almışlardır. Can vermişler, şehit olmuşlar ama alın terlerinin karşılığı teslim edilmemiş, sorunlarına kalıcı çözüm getirilmemiştir. Kahramanların sorunlarını çözmek, haklarını teslim etmek için Sağlık Bakanlığı daha neyi beklemektedir? Tüm sağlık çalışanları istifayı düşündüğü gün mü adım atılacaktır? Sağlık çalışanları hizmet üretemez hale geldiklerinde mi sorunlara bakılacaktır? Tüm ümitler tükendiğinde ne oluyor denilecekse bilinsin ki o gün çok geç olacaktır. Bu nedenle talepler için acil adım, adaletli bir çalışma düzeni, sorunlardan arındırılmış bir çalışma hayatı istiyoruz” dedi.

YAVAN OLMASIN

Başkan Çeker, “Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm kuruluşlarda ve YÖK’e bağlı faaliyet gösteren Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarımızın isteği budur. 2021 yılı bizzat Türkiye’nin önerisiyle Dünyada sağlık çalışanları yılı kabul edilmiştir. O halde sağlık çalışanları için en iyisini yapmak bu teklifi veren Sağlık Bakanlığı’mıza düşmektedir. Sağlık çalışanlarının hakları anlamında dünyanın çok gerisinde kalmak yerine Dünyaya örnek olmalıdır. Bunun için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz; Sağlık çalışanlarının tüm ekonomik kayıplarını telafi edin. Adı tavandan kendi yavandan olan ek ödemeyi terk edip, Maaşa zam şeklinde tek ödeme yapın” dedi.

DÖNERLER SIFIRLANDI

Başkan Çeker, “ Çalışanların katkısı ile elde edilen ve öncelikle kurum borçları ödenmek sureti ile sıfırlanan döner sermayeye müdahale edin. Çalışan eksenli, alın terinin hakkını teslim eden, adaletli bir döner sermaye sistemi tesis edin. Kamuda görev yapan tüm sağlık çalışanlarını kadrolu istihdam edin. Kurumlarda istihdam birliğini sağlayın. Sözleşmeli personel istihdamından vazgeçin. 3600 Ek göstergenin bir an önce hayata geçmesi için çaba sarf edin. Salgınla mücadelede hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarının şehit statüsünde olması için gerekeni yapın. Yıpranma payını çalışana faydasını olacak bir hale getirin. Sağlık kurum ve kuruluşlarında liyakat ve ehliyeti hâkim kılın; sadece devlete ve millete sadakati esas alın” dedi.

saglik-sen-1.jpgsaglik-sen-2.jpgsaglik-sen-3.jpgsaglik-sen-4.jpg

KAYNAK: sendikabulteni.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.