PİYASALAR

  • BIST 1009645.02-0.5%
  • ALTIN2430.643-0.11%
  • DOLAR32.5460.19%
  • EURO34.6510.09%
  • STERLİN40.2060%
  1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bakanlık açıkladı! KKTC'nin önerisine destek
Bakanlık açıkladı! KKTC'nin önerisine destek

Bakanlık açıkladı! KKTC'nin önerisine destek

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Rumlara sunduğu öneriye ilişkin Dışişleri Bakanlığında destek verdi.

A+A-

Dışişleri Bakanlığından KKTC'nin önerisine yazılı açıklamada, "KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Adası etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine yönelik Kıbrıs Türk tarafının hazırladığı yeni bir kapsamlı iş birliği önerisini Birleşmiş Milletler aracılığıyla Kıbrıs Rum tarafına bugün sunduğu belirtilmiştir. Yapılan bu iş birliği önerisini memnuniyetle karşılıyor ve tam destek veriyoruz." açıklamasında bulundu.

KKTC'nin yaptığı önerisinde, Kıbrıs Türklerinin ve Kıbrıslı Rumların, Ada'nın eşit ortakları olarak, eşit haklara sahip oldukları hidrokarbon kaynakları konusunda, şu ifadeler vurgulandı:

mustafa akıncı kıbrıs tatbikat110619.jpg

"Belirtilen ortaklığın kabulü halinde, iki taraf arasında yeni bir iş birliği dönemi başlatacağı, bölgesel barış, istikrar ve iş birliğinin gelişimine katkıda bulunacağı, Kıbrıs meselenin çözümü için de uygun bir zemin yaratacaktır. Bu doğrultuda BM ve Avrupa Birliği dahil olmak üzere ilgili tüm taraflara ve özellikle garantör ülkelere, bu önemli fırsatı değerlendirmeleri, söz konusu iş birliği önerisine destek vermeleri ve Ada'daki iki tarafı hidrokarbon kaynakları konusunda iş birliğine halinde olmaları ve  teşvik etmeleri çağrısında bulunuyoruz."

Yapılan destek açıklamasında, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kendi kıta sahanlığı haklarınının yanı sıra Kıbrıs Türklerinin Ada'nın doğal kaynakları üzerindeki eşit haklarını korumak konusundaki kararlılığının tam olduğu dile getirip, "Bu doğrultuda Kıbrıs Türklerinin sahip olduğu hakları garanti altına alınıncaya kadar, bu hakları korumak konusundaki kararlı ve ilkeli duruşumuzu devam ettireceğimizi bir kez daha uluslararası toplumun dikkatine getirmek isteriz." ifadelerinde bulundu.

KKTC Akıncı'dan ortak komite önerisi

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Kıbrıs Özel Temsilciliği vasıtasıyla, Rum lider Nikos Anastasiadis'e hidrokarbonlar meselesinde ortak komite kurulması yönünde bugün yeni bir öneri yapmak istediklerini sunuldu.

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın yeni önerisi hakkında, hidrokarbon konusunun bir gerginlik ve çatışma alanı olmaktan çıkarılıp verimli bir iş birliği alanına dönüştürülmesini hedeflediiklerini belirtti.

Sunulan bu öneri  iki toplumdan eşit sayıda üyenin katılımıyla oluşacaktır. Komitenin BM gözetiminde olmasını, bununla birlikte AB'nin de gözlemci olarak yer almasını içerinde bulunmaktadır.Kurulan bu ortak komitenin yapısı, hedefleri ve çalışma yöntemini belirleyen öneri, ayrıca bir fon oluşturulmasını ve fondan nasıl yararlanılacağı gibi detayları da kapsamaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.