PİYASALAR

  • BIST 1008026.270.98%
  • ALTIN1962.4362.07%
  • DOLAR28.8870.08%
  • EURO31.4620.19%
  • STERLİN36.730.11%
  1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Tunç'tan AİHM'in FETÖ hükümlüsü Yalçınkaya kararına ilişkin açıklama: Kabul edilemez
Bakan Tunç'tan AİHM'in FETÖ hükümlüsü Yalçınkaya kararına ilişkin açıklama: Kabul edilemez

Bakan Tunç'tan AİHM'in FETÖ hükümlüsü Yalçınkaya kararına ilişkin açıklama: Kabul edilemez

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) FETÖ hükümlüsü Yüksel Yalçınkaya hakkında verdiği karara ilişkin değerlendirmesinde, "AİHM'in yetkisini aşarak delil incelemesi yapıp ihlal kararı vermesi kabul edilemez." dedi.

A+A-

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) FETÖ hükümlüsü Yüksel Yalçınkaya hakkında verdiği karara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sosyal medya platformu 'X' hesabından paylaşımda bulunan Bakan Tunç, AİHM'in delil değerlendirmesi yaparak yetkisini aştığını ifade etti.

AİHM'in Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmettiği kararı eleştiren Bakan Tunç, "AİHM'in yetkisini aşarak delil incelemesi yapıp ihlal kararı vermesi kabul edilemez." dedi.

Bakan Tunç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

AİHM bugün açıkladığı kararında Türk mahkemeleri tarafından yapılan yargılama sonucunda FETÖ terör örgütü üyesi olduğu tespit edilen bir kişinin yaptığı başvuruya ilişkin ihlal kararı vermiştir.

İlk derece mahkemesinden, istinafa, Yargıtay’dan Anayasa Mahkemesi’ne her derecedeki yargılama makamlarımızın delilleri yeterli gördüğü bir dava hakkında, AİHM’in yetkisini aşarak delil incelemesi yapmak suretiyle ihlal kararı vermesi kabul edilemez. AİHM, Moreira Ferreira v. Portekiz (No. 2) kararında da belirttiği üzere bir temyiz mahkemesi değildir.

 

AİHM aslında, Dulaurans/Fransa, Bochan/Ukrayna (2) kararlarında Sözleşme’nin delillerin kabul edilebilirliği ya da delillerin nasıl değerlendirileceğinin ulusal hukukun ve ulusal mahkemelerin yetkisinde olduğunu belirtmişti. Bu nedenle, ulusal mahkemelerce yapılan hukuk kurallarının uygulanması, yorumlanması ve delil değerlendirmesinin kendi incelemesinin konusu olamayacağını vurgulamıştı.

 

Ancak AİHM, bugün açıkladığı Yalçınkaya kararında bu yerleşik içtihadından ayrılmıştır. AİHM açıkça delil değerlendirmesi yapmak suretiyle yetkisini aşmış ve ulusal mahkemelerin hukuk kurallarının uygulanması ve delil değerlendirme yetkisini inceleme konusu yapmıştır. AİHM kendi içtihatlarında defalarca delilleri değerlendirme yetkisi olmadığını belirttiği halde, konu FETÖ yargılamaları olunca delil değerlendirme yoluna gitmiştir.

Hükümetimizce ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildiği ve itiraz edildiği halde, hakkında Türk Yargısınca FETÖ üyeliği suçlamasından iki ayrı yakalama kararı bulunan bir kişiyi Büyük Daire duruşmasında başvuranın temsilcisi olarak kabul eden AİHM, tarafsız bir yargılama yapmayacağını en baştan belli ederek hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bir karar vermiştir.

 

Ülkemiz, ulusal mevzuata ve uluslararası yükümlülüklere uygun olarak yaptığı terörle mücadelesinde kararlılığını sürdürecektir.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.