PİYASALAR

  • BIST 10084.6041.11%
  • ALTIN252.3561.12%
  • DOLAR6.1280.38%
  • EURO6.811-0.03%
  • STERLİN7.7340.22%
  1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. "Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyoekonomik Uyum Projesi" hayata geçirildi!
"Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyoekonomik Uyum Projesi" hayata geçirildi!

"Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyoekonomik Uyum Projesi" hayata geçirildi!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023 Eğitim Vizyonu açıklandıktan sonra mesleki eğitimi güçlendirmek için başlatılan projelere yenisini ekledi.

A+A-

Bunun için, Bakanlık, Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyelilerin, eğitim, sosyal ve ekonomik uyum alanlarında desteklenmesi amacıyla, Avrupa Birliği ve KFW iş birliğinde "Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyoekonomik Uyum Projesi"ni hayata geçirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu'nda mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılmasının ve güçlendirilmesinin önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Selçuk, sektörle birlikte süreçleri yürüten, ülkenin önceliklerine göre kendini şekillendiren dinamik bir mesleki ve teknik eğitimin inşası için çalıştıklarını anlattı.

"Ülkemizde hala Suriye ve diğer ülkelerden gelen geçici koruma altındaki yaklaşık 12 bin öğrenci, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızda kayıtlı bulunuyor. Bu sayının artırılması amacıyla birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bu proje de bunlardan sadece bir tanesi."

Mesleki eğitim okullarının alanları yeniden belirlenecek

Mesleki eğitim veren okulların alanlarının illerin ihtiyaçlarına göre yeniden ele alınacağını söyleyen Selçuk, şöyle konuştu:

"Proje sayesinde hem okullarımızın alt yapısını güçlendireceğiz hem de geçici koruma altındaki çocuklarımızın mesleki ve teknik eğitim yoluyla hayata hazır hale gelmesini sağlayacağız. Bu çerçevede proje kapsamındaki illerdeki sektör kümelenmesi ve kapasitesini göz önüne alarak, bu illerimizdeki mesleki eğitim okullarımızın eğitim verdikleri alanları da hızla yeniden yapılandıracağız."

8 ilde 50 mesleki eğitim veren okulun alt yapısı yenilenecek

Yaklaşık 300 milyon liralık bütçeye sahip projenin, 2 yılda tamamlanması planlanıyor.

Proje kapsamında 100 binin üzerinde Suriyelinin yaşadığı şehirlere öncelik verilecek. Pilot il olarak İstanbul, Bursa, Mersin, Adana, Hatay, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa belirlendi.

Çocuklara kaliteli mesleki ve teknik eğitim sağlanacak

Üç çalışmayı içeren projede, en büyük bütçeyi pilot illerde seçilen mesleki ve teknik eğitim veren okulların altyapı ve laboratuvarlarının iyileştirilmesi oluşturuyor.

Bu kapsamda, proje bütçesinin yüzde 80'i, 8 ildeki 50 okulun atölye, laboratuvar, diğer donatım ve alt yapısının iyileştirilmesi ve güçlendirilmesine ayrılacak.

Geçici koruma altındaki 10 bin Suriyeli öğrenci ile imkanı kısıtlı Türk öğrencilere ulaşım, eğitim materyali, temrinlik malzeme, iş kıyafeti ve öğle yemeği desteği verilecek. Proje bütçesinin yaklaşık yüzde 5'i de mesleki ve teknik eğitimin farkındalığının artırılması ve tanıtımı için kullanılacak.

Proje ile geçici koruma altındaki Suriyelilere ve Türk çocuklara, kaliteli ve erişilebilir mesleki ve teknik eğitimin sağlanması, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, eğitime devamı artıracak desteklerin sağlanması ve mesleki ve teknik eğitimin sunduğu fırsatlar konusunda farkındalığın artırılması hedefleniyor.

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.