PİYASALAR

  • BIST 100101.9710.23%
  • ALTIN229.3610.06%
  • DOLAR5.3210.46%
  • EURO6.0380.64%
  • STERLİN6.946-0.1%
  1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meclis Başkanı seçimi adayları kimler? Kaç oy gerekiyor?
Meclis Başkanı seçimi adayları kimler? Kaç oy gerekiyor?

Meclis Başkanı seçimi adayları kimler? Kaç oy gerekiyor?

Yeni Meclis Başkanı seçilecek. TBMM Genel Kurulu saat 14.00'te toplanacak ve parlamentonun 28. Başkanlık seçimini yapacak. Meclis başkanı adayları Binali Yıldırım, Erdoğan Toprak, Meral Danış Beştaş ve Hayrettin Nuhoğlu oldu.

A+A-

Meclis Başkanı seçiminde adaylar şunlar : AK Parti adayı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP adayı İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP adayı Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş , İYİ Parti adayı İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu.

TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor. 

Meclis Başkanı seçimi kaç oy gerekiyor :

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada seçilebilmek içi üye tamsayısının üçte ikisi kadar yani 400 oy almak gerekiyor. İki turda bu oy alınamadığı taktirde üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu kadar yani 301 oy yeterli oluyor.

Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan milletvekili Başkan seçilecek.

yeni-meclis-baskani-kim-oldu-adaylar-kim-jpgwqbggaec.jpg

Partilerin milletvekili sayısı :

Partilerin vekil sayısı meclis başkanı seçiminin hangi turda biteceğine ışık tutuyor. 4 milletvekili bakanlık için istifa edince sayı 600'den 596'ya inmişti. İYİ Parti ittifakı ile Meclis'e giren DP ve AK Parti ittifakı ile seçilen BBP'lilerin istifaları sonrasında vekil dağılımı şu şekilde:

AK Parti: 290
MHP: 49
HDP: 67
CHP: 146
İYİ Parti: 42
DP : 1
BBP : 1
Toplam: 596 

Danışma Kurulu cuma günü toplanacak
Yeni seçilecek TBMM Başkanının başkanlığında, 13 Temmuz Cuma günü Danışma Kurulu toplanacak. Bu toplantıda; TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının kaç üyeden oluşacağı ve AK Parti, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti gruplarına düşen üye sayısı belirlenecek. Saat 15.00'te toplanacak Genel Kurulda da Danışma Kurulunda belirlenen bu üye sayıları milletvekillerinin bilgisine sunulacak.

15 Temmuz Pazar günü, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma etkinlikleri düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında, "Millet Darbeye Dur Dedi" sergisi açılacak.

Komisyonların başkanları seçimi
Beş siyasi parti grubu, gruplarına düşen sayıya göre, milletvekillerinin isimlerini TBMM Başkanlığına bildirecek. TBMM Genel Kurulu 16 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00'te toplanacak. Bu birleşimde, TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının üye isimleri okunarak, milletvekillerinin oyuna sunulacak. Daha sonra en yaşlı üye başkanlığında toplanacak komisyonlarda; Başkan, Başkanvekili, Katip Üye ve Sözcüden oluşan Başkanlık Divanı seçimi yapılacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.