PİYASALAR

 • BIST 1001.4080%
 • ALTIN461.091.39%
 • DOLAR8.0630.29%
 • EURO9.6590.4%
 • STERLİN11.1711.07%
 1. HABERLER

 2. GENEL

 3. Ehliyetim kayboldu ne yapmam gerek? 2018 ehliyet çıkarma
Ehliyetim kayboldu ne yapmam gerek? 2018 ehliyet çıkarma

Ehliyetim kayboldu ne yapmam gerek? 2018 ehliyet çıkarma

Hükümetin yapmış olduğu son düzenleme ile birlikte artık yeni ehliyet alma ve ehliyet yenileme işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılıyor. Ehliyetini kaybeden vatandaşlar için hangi işlemleri yapmaları gerektiğini sırasıyla anlatıyoruz. Peki ehliyet kaybetmenin cezası ne kadar? Nasıl çıkarılır? Hangi adımları izlemek gerekiyor. Hepsi haberimizde.

A+A-

Tüm Türkiye'de 2 Nisan 2018 itibari ile yeni ehliyet ve eski ehliyet işlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden yapılıyor. Ehliyeti kaybetmek, tıpkı kimliği kaybetmek kadar risklidir. Çünkü kötü niyetli insanların eline geçmesi durumunda sizin adınıza her türlü işlemi yapabilirler. Bu haberimizde yeni veya eski tip ehliyetini kaybedenler veya çaldıranlar vatandaşların neler yapması gerektiğini anlatıyoruz. Peki ehliyetimi çıkarmak için nereye başvurmalıyım? Çalınan veya kaybolan ehliyetimi çıkarmak için gerekli olan belgeler nelerdir? Ehliyet kaybetmenin cezası ne kadar? İşte yeni ve eski tip ehliyetlerin çalınması veya kaybolması durumunda yapılması gerekenleri adım adım sizler için sıraladık.

EHLİYETİ KAYBOLAN NEREYE BAŞVURU YAPMALI?

Ehliyetini kaybedenler veya çaldıranlar yeni ehliyet çıkarmak için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmalıdırlar. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yoğun olduğu için öncesinde ALO 199 hattını arayarak kaybolan veya çalınan ehliyet işlemleriniz için randevu alırsanız, daha az süre beklemiş olursunuz. Aksi takdirde randevu alan vatandaşlar işlemlerini bitirdikten sonra sıra size gelecektir. Bu yüzden saatlerce beklemek durumunda kalabilirsiniz.

KAYBETTİĞİNİZ EHLİYETİNİZİ YENİDEN ÇIKARMAK İSTEDİĞİNİZDE İSTENEN BELGELER

ALO 199 üzerinden  randevu işleminizi yaptıktan sonra Kaybettiğiniz ehliyetinizi yeniden çıkarmak istediğinizde istenen belgeler aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır. Bu başlıklar alt başlıklarda tek tek açıklanmıştır.

 1. - Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği,
 2. - Sürücü Olur Sağlık Raporu  (Kayıp ehliyeti yeniden çıkarmanız durumunda sürücü sağlık raporu almanız gereklidir. Sağlık raporunu almaya giderken yanınızda vesikalık fotoğraf bulundurmayı unutmayın. Özel kurumlarda şuan için 30 TL ile 50 TL arasında bir ücret alınmaktadır. Devlet hastanelerinden ücretsiz olarak alınabilir.)
 3. - Biyometrik fotoğraf,
 4. - Ehliyet Kart ücreti ödemeleri, ( Bu ücreti Maliye Bakanlığı Veznelerine yani Vergi Dairelerinin veznelerine yada belirtilen bankalara yatıracaksınız. Daha önceden bu ücreti Emniyet Genel Müdürlüğünde işlem yaparken ödeme yapabilmekteydiniz. Bu uygulama şuan yok. İşleme giderken önceden ödemenizi kesinlikle yapmanız gereklidir. Ödemeniz gereken ücret toplamda 15 TL'dir. Ancak bunun 13 TL'si değerli kağıt, 2 TL'si ise hizmet bedelidir.)
 5. - Kan grubu kartı ( Kan grubunuzu bilmeniz yeterlidir)
 6. - Dilekçe ve parmak izi.

EHLİYETİNİZ KAYBOLUNCA İLAN VERECEK MİSİNİZ?

Eski tip uygulamalarda nüfus cüzdanını yada ehliyet belgesini kaybedenlerin ilan vermesi gerekmekteydi. Fakat yeni uygulamada vatandaşın ilan verme gibi bir zorunluluğu yok, sadece isteyenler verebilir. Yani dileyen ilan verebilir.

MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK İÇİN GEÇİCİ EHLİYET BELGESİ

Müracaatınızın ardından size 15 gün süreli geçici ehliyet belgesi verilir. Ehliyetiniz de yaklaşık olarak 10 gün içerisinde adresinize gelmiş olur.

2018 EHLİYET KAYBETMENİN PARA CEZASI?

Eskiden olduğu gibi ehliyetini kaybedenler herhangi bir ceza ücreti ödemez. Sadece ehliyet belgesi çıkarma ücreti ödersiniz. Burada önemli olan husus, eski ehliyet belgesini kaybedenler yeni ehliyet belgesi çıkarma hizmetinde yararlanacağı için ehliyet yenileme ücreti gibi sadece 15 TL ödeyeceklerdir. Fakat yeni ehliyetini kaybedenler ise 159 TL ödeyecektir. Dolayısıyla yeni ehliyet sahibi olanlar daha yüksek ücret ödeyecekler.

YENİ EHLİYET İÇİN HANGİ BELGELER İSTENİR

Yeni tip ehliyet belgesi olanların da ehliyetini kaybetmesi durumunda ödenen ücret dışında geri kalan işlemler yukarıdaki gibidir. Çünkü bu şekilde olanlar yeni ehliyet belgesi çıkarma indiriminden artık yararlanamaz. Yeni ehliyet almış ve bu belgesini kaybetmiş yada çaldırmış olan vatandaşlar 159 TL ücret ödemek zorundadır. Bu ödemeyi de vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırabilirsiniz.

Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

 • - Sürücü Sağlık Raporu (Resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından alınabilecektir. 2016 yılından sonra alınan raporlar bakanlıkça belirlenen yeni formatta olacaktır.)
 • - 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
 • - Sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin (2018 yılı için 134+25=159 TL) vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz.
 • - Emniyete dilekçe verilecek.

 

Yenikapı Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.