PİYASALAR

  • BIST 1004.8740.33%
  • ALTIN1051.2070.01%
  • DOLAR18.6230%
  • EURO19.391-0.02%
  • STERLİN22.5320.01%
  1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'tan Suudi Arabistan’da açıklamalar
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'tan Suudi Arabistan’da açıklamalar

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'tan Suudi Arabistan’da açıklamalar

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Başkanlıkta gerçekleşen kabulde yaptığı konuşmada Arap gazetecilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ramazanınızı tebrik ediyorum. Cenab-ı Hakk bu Ramazan ayına bizi ulaştırdığı gibi sağlık ve afiyet içerisinde bayrama da ulaştırsın” dedi.

A+A-

Suudi Arabistan’ın Mescid-i Haram’a ve Mescid-i Nebi’ye yaptıkları hizmetlerin her zaman övgüye layık olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Özellikle hacı ve umreci kapasitesinin artırılması için Harameyn’de yapılan çalışmalar için gösterilen çaba, hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bütün müminlerin kalbinde bambaşka bir yeri vardır, bu gayretlerin. Bütün amaç, Müslümanlar daha rahat hac yapsın. Daha fazla Müslüman gelsin Kabe-i Muazzama’yı tavaf etsin, daha fazla hacı ve umreci Medine-i Münevvere’yi ziyaret etsin gayretleri içerisinde yapılan bu emeklerden dolayı da biz yine şükranlarımızı arz ediyoruz. Her zaman dualarımızı gönderiyoruz.”

İslamofobi ile ortak mücadele

Başkan Erbaş, iki ülke arasındaki ilişkilerin her zaman sevgi, saygı ve karşılıklı anlayış çerçevesinde geliştiğini ifade ederek, bundan sonra da ikili ilişkilerin bu çerçevede geliştirileceğini söyledi.

İslamofobi ile mücadele konusunda birlik beraberlik içerisinde yapılacak çalışmaların önemine değinen Başkan Erbaş, “İslam’a zarar verecek birtakım hal ve hareketleri birlikte engellersek İslamofobinin gittikçe anti-İslam’a doğru kayışını da hep birlikte önlemiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının,  sahih dini bilgiyi hem kendi insanımızla hem de yeryüzündeki bütün insanlarla paylaşmak için Kur’an ve sünnet çizgisinde din hizmeti ve din eğitimine çok önem veren bir teşkilat olduğunu kaydetti.

“TDV 150 ülkede hayır hasenat çalışmaları yapıyor”

Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) çalışmalarını anlatan Başkan Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfı da, bizim din hizmetlerimizi din eğitimi noktasında hem yurt içinde, hem yurt dışında yapmış olduğumuz hizmetlerimize destek veriyor ve yaklaşık 150 ülkeye yönelik hayır hasenat çalışmalarımızı, milletimizin zekatlarının fakir-fukaraya ulaştırılması noktasında Türkiye Diyanet Vakfı’nın da büyük destekleri oluyor” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan’ın hac mevsiminde yürüttüğü hizmetlerle ilgili gelen bir soruyu yanıtlayan Başkan Erbaş, Müslümanların daha rahat ortamda haclarını ve umrelerini yapabilmeleri için gösterilen gayretten memnun olduklarını belirtti.

Kabule, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Cidde Basın Ataşesi Bahattin Akyön, Kafile Başkani Çelebi Akkurt, Çam otel Genel Müdürü Kaan Subaşi katıldı.

Cidden Basın Ateşesi Bahattin Akyön " Türkiye - Suudi Arabistan medya buluşması kapsamında ülkemize gelen Suudi basin mensublari ile çeşitli kurumları  ziyaret ederek bilgilendirmelerde bulunduk." dedi

 

diyanet1.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.