PİYASALAR

  • BIST 1001.4610.27%
  • ALTIN506.251-1.57%
  • DOLAR8.366-0.6%
  • EURO10.121-1.23%
  • STERLİN11.824-1.02%
  1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayram tatilinde çalışanlara mesai ödenir mi?
Bayram tatilinde çalışanlara mesai ödenir mi?

Bayram tatilinde çalışanlara mesai ödenir mi?

Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bayram tatilinde sokağa çıkma yasağı da olması çalışanların kafasında soru işaretleri yarattı. İşte, sokağa çıkma yasağı ilan edilen bayram tatilinde çalışanların izin ve ücret hakları...

A+A-

Bayram tatillerinde yapılan çalışmalar için İş Kanunu'nda düzenlemelere yer verilmiştir. Söz konusu düzenlemelere göre, işveren bayram tatilinde çalıştırdığı personeli için zamlı ücret ödeyecektir.

Bazı durumlarda, tatil günlerinde yapılan çalışmalar için sonradan izin verilmesi gündeme gelebiliyor. Ancak bu bayram tatilleri için geçerli değildir. İşveren bayram tatilinde yapılan çalışma için mutlaka zamlı ücret ödemek zorundadır.

'BAYRAM GÜNÜ İŞE GELMİYORUM' DENİLEBİLİR Mİ?

Herkes bayramda tatil yaparken çalışmak zordur. Özellikle, bayram tatilinin tamamını kapsayan durumlarda çalışmak daha zor gelir.

Peki çalışanlar, bayram tatilinde çalışmak istemiyorum, diyebilir mi? Genel çerçeve hükümler doğrultusunda bir işçi bayram tatillerinde çalışmaya zorlanamaz. Ancak bir de özel hükümler vardır. Yani işverenin çalışanı işe alırken imzalattığı sözleşmeler var. Bu sözleşmelerde, eğer 'bayram tatillerinde işe gelineceğine' yönelik bir hüküm varsa, çalışan bayram tatilinde de çalışmak zorundadır.

Peki, işverenin talebine rağmen işçi bayram tatilinde işe gelmezse ne olur? Bu tür durumlarda çalışan suçlu olur. İşveren isterse üst üste iki veya 3 gün işe gelinmediği şeklinde bir tutanak tutabilir. Bu tür tutanaklar ise çalışanların tazminatsız olarak işten atılmalarının önünü açacaktır. Dolaysıyla, sözleşmede bu yönde bir hüküm bulunuyorsa, çalışanlar işverenin talebi üzerine bayram tatillerinde mutlaka işe gelmek zorndadır.

İKİ KAT ZAMLI ÖDENİR

Bayram tatili süresince çalışan işçilere ne kadar ücret ödenir? Bayram tatili günlerinde çalışan işçilere normal zamanda elde edilen ücretin iki katı tutarında ücret ödenir. Bir aylık brüt ücret 30 güne bölünür. Ve günlük ücret iki ile çarpılarak bulunan bedel, işçinin bayram mesaisi için alacağı tutarı gösterir.

Peki hangi günleri kapsar? Zamlı ücret, bayram tatili ile arife gününün öğleden sonrası için geçerlidir.

Kaynak : SGK Rehberi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.