PİYASALAR

  • BIST 10095.734-0.87%
  • ALTIN271.9520.26%
  • DOLAR5.5630.14%
  • EURO6.170.05%
  • STERLİN6.7920.26%
  1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Albayrak: Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük
Bakan Albayrak: Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük

Bakan Albayrak: Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük

Bakan Berat Albayrak, dövizdeki dalgalanma konusunda, "Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük." dedi.

A+A-

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Yapısal dönüşümleri hayata geçireceğiz. Ağustos ayında yaşadığımız süreç 2008 krizinden farklı olarak kur faiz ve enflasyon noktasında da çok büyük operasyon yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Spekülatif atakları püskürttük

"CİDDİ BİR REFLEKS GÖSTERDİK"
Ancak biz 2 ayda o kadar güçlü adımlarla bunun en büyük sebeplerinden biri yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile hızlı refleksler vermemizdir. Ekonomi yönetimi olarak güçlü koordinasyonla aldığımız tedbirlerle ciddi bir refleks gösterdik.

"2 TEMEL ALANA ODAKLANDIK"
Bu ataklara karşı çok büyük tecrübe kazandık. Ekonomimizde meydana gelen etkileri teker teker ortadan kaldırdık. Bu kapsamda 2 temel alana odaklandık. Mücadele alanlarımızın başına enflasyonu koyduk.

Bakan Albayrak: 2 ayda saldırıları püskürttük

"BÜYÜK OPERASYONU 2 AYDA PÜSKÜRTTÜK"
Fiyatlandırmalar bunu daha da büyüttü daha da önemli hale getirdi. Eylül ayı enflasyon raporuna baktığımızda büyük operasyonu 2 ayda püskürttük.

Nitekim ekim sonu itibariyle yansımaya başlayan toplumun tüm paydaşlarını içine alan enflasyonla mücadele programı açıkladık.

"KASIM VE ARALIK AYINDA ÇOK GÜÇLÜ POZİTİF SONUÇLAR ALACAĞIZ"
Bu sepet fiyatlama noktasında çok önemli bir adım ortaya koydu. Ekimin ikinci yarısında kampanyamız başlamasına rağmen ve ekimin enflasyona fiyatlandırması çok etkili olmasına rağmen sonuç çok daha iyi. Kasım ve aralık ayında çok daha güçlü ve pozitif sonuçlar alacağız. 

Ben sektör sektör takip ediyorum. Türkiye ağustos ve eylüle göre çok daha güçlü. Gerek kurda gerek kredilerde çok daha iyi noktaya gelecek. Bu çerçevede eylülden bugüne sağladığımız gelişmeler pozitif yansıdı daha da yansıyacak.

"ARABA ÇALIŞIYOR"
Fırsatçı davranışlar geride kaldı. Enflasyonla mücadeleye destek için KDV ve ÖTV ile ilgili kararlar açıkladık. Güçlü bütçe disiplini kararımızı koruduğumuzun altını tekrar çiziyorum. Popülizm yok. Araba çalışıyor devam edecek.

"AKARYAKIT MALİYETLERİNİN DÜŞÜK SEVİYEDE KALMASINI SAĞLADIK"
Kolay olanı herkes yapar önemli olan zor olanı yapmak. Biz her pozitif gelişmeyi vatandaşımıza yansıtmayı devam edeceğiz. Akaryakıt maliyetlerini çok düşük seviyelerde kalmasını sağladık. Kurdaki sağlanan bu düşüş, petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası bunları vatandaşımıza indirim olarak yansıtmaya başladık.

"GIDA FİYATLANDIRMASI İÇİN TOPLANTI YAPTIK"
Bütçe disiplinini gözettik. Enflasyonla mücadele konusunda yapısal reformlar için adımlar atmaya devam ediyoruz. Gıda fiyatlandırması noktasında bu hafta ilk toplantımızı yaptık. Gıda komitesi çok daha güçlü gelişmelerle 3 bakanlık olarak bu sürece başladık.

Enflasyonda kasım ve aralık ayında çok daha güçlü adımlar atacağız. Detaylı ticaret verilerine bakıyorum YEP'te. 60 milyarlar diyorlardı, bizim 45'ti. Ağustos ekime baktığımda 40 milyar doların altına inmeye başladığımızı gösteriyor.

Yıl sonu rakamları böyle giderse yıl sonu cari dengeye gebe. Bu kriz tellallığı ölçüsündeki spekülatif ataklar devam etmeyecek. Çok daha iyi gidiyoruz.

"TEK TEK OLASI SENARYOLARI GÖRÜYORUZ"
Kur etkileri çerçevesinde birçok sektörü tek tek mercek altına alıyoruz. Tek tek fotoğraflarını çekiyoruz. Tek tek olası senaryoları görüyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.