1. YAZARLAR

  2. N. Asuman Özer

  3. Babalar Günü...
N. Asuman Özer

N. Asuman Özer

Yenikapı Haber
Yazarın Tüm Yazıları >

Babalar Günü...

A+A-

Gün babalar günü olunca kendi babamdan ve çocuklarımın babasından bahsetmek istedim..
Babam  inşaat Mühendisi.İşi dolayısıyla hayatının çoğu şantiyelerde geçti.Bizi götürebileceği yerlere de 2 bavul,2 divan bizde düşüyorduk yollara.Okullarıda çok farklı yerlerde okudum, hatta İlkokulu 3 ayrı okulda tamamladım:) 
Bizden ayrı olduğu zamanlarda da özel anları asla kaçırmazdı.Sınavlar,çocuk bayramları,dini bayramlar,yılbaşları..
5.sınıfta Anadolu Lisesi sınavına gireceğim diye Ağrı’dan (Gürbulak Sınır Kapısı inşaatında çalışıyordu)  gelmiş hemde otobüsle ve beni sınava götürmüştü.


Ortaokuldayken Ankara’ya taşınmıştık.Emek İnşaatta çalışmaya başlamıştı.Maaş yetmediği için özel sektöre geçmiş ve Muğla Milas’a gitmişti.Tabi bizde beraber ve ben liseyi orda okudum.


İş hayatının çoğunda kontrol mühendisliği yada şantiye şefliği yaptı.Kesin hesapları ya kendi yapıyordu ya kontrol ediyordu.


Dolayısıyla da yazlıklar, evler, paralar teklif ediliyordu, usulsüzlükleri hoşgörsün diye..Babam bu kadar zahmetli, hasret dolu geçen çalışma hayatında hiçbirini kabul etmedi.Sebebi ise “çocuklarımın kursağına haram para sokmam” idi.Allah ondan razı olsun,başımızdan eksik etmesin..

Çocuklarımın babası ise doktor.Şimdilerde Nefrolog..İlk evlendiğimizde yeni asistan olmuştu ve maddi sıkıntılar yaşıyorduk..O dönem ilaç firmaları kendi ilaçlarını yazması için doktorlara olmadık cazip tekliflerde bulunurdu.Eczaneler de yazdığı ilaçları kendine yönlendiren doktorları karşılıksız bırakmıyordu..Adını hatırlayamadığım bir ilacı reçete edip eczaneye yönlendirdiğinde,alacağın birkaç şişenin primiyle(adı primdi☺) araba alabiliyordun..Yatan hastanın  reçetesini görevliler eczaneye götürüyordu ve hiç unutmam bir görevli gelin adayına kız istemede pırlanta taktığını anlatıyordu yıl 1995..Biz ise sobalı evde oturuyor borç ödemekten zor geçiniyorduk.. 

Doğu’da bir ilçede başhekimlik yaptığı dönemde ise firmalara hastanenin eksiklerini aldırıyordu, şahsi çıkarlardan uzak..


O zamanda bu zamanda ben biliyorum ki çocuklarımın babasıda evlatlarının boğazından haram lokma geçirmedi..

Şimdilerde bakıyorum babaların derdi daha lüks araç, daha lüks ev..Haram helal derdinde çok fazla olduklarını sanmıyorum..

Günümüzde kaç tane böyle baba kaldı bilmiyorum ama kalanların yaşları benden küçük olsa bile ellerinden öpüyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.