PİYASALAR

  • BIST 1001.4961.7%
  • ALTIN412.896-0.38%
  • DOLAR7.301-1.55%
  • EURO8.829-1.56%
  • STERLİN10.213-1.37%
  1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2.231 TL’NİZİ ALMAYI UNUTMAYIN
2.231 TL’NİZİ ALMAYI UNUTMAYIN

2.231 TL’NİZİ ALMAYI UNUTMAYIN

Kurumlarıyla olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrılan kamu görevlilerine bazı hallerde ödenen tazminatın miktarı 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren arttı.

A+A-

Emeklilik tazminatı ve ayrılma tazminatı olarak da bilinen bu tazminat; emekliye ayrılan, kendilerine toptan ödeme yapılan, sözleşmesi feshedilen, görevlerine son verilen veya görev süresini dolduran kamu görevlilerine ödeniyor. Kapsamdaki çalışanların görevden ayrılmadan ölmesi halinde ise bu tazminat kanuni mirasçılarına ödeniyor.

Tazminatın miktarı, kapsamdaki kamu çalışanlarının hepsi için aynıdır ve belli bir gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı yoluyla hesaplanıyor.

Tazminatı kimler alıyor?

Devlet Memurları Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve 399 sayılı KHK'ya tabi olan kamu görevlileri ile kamu kurumlarında işçi olarak görev yapanlardan;

-Emekliye ayrılanlar (kendi isteği ile veya re’sen),

-Kendilerine toptan ödeme yapılarak kurumlarıyla ilişikleri kesilenler,

-Emeklilik sonrası yeniden kamu görevine başlayıp da görevine son verilenler (ceza ile son verme hali hariç),

-Sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olup da kendi kusurları olmaksızın sözleşmeleri feshedilenler veya hizmet süreleri sona erenler,

-Terhis olan yedek subaylar

bu tazminattan yararlanıyor.

Tazminatın miktarı

Ayrılma tazminatı almaya hak kazanan kamu çalışanlarına (ölenlerin kanuni mirasçılarına) ödenen tazminatın miktarı, her kamu çalışanı için (ilgili olunan dönemde) aynı miktarda olmaktadır.

Tazminat miktarı; “13.558 gösterge” rakamının görevden ayrılma/ilişik kesme tarihinde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmakta ve bulunan brüt tutardan sadece binde 759 oranında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2021 yılının ilk yarısında geçerli olan aylık katsayısına göre, 1 Ocak 2021 - 30 Haziran 2021 döneminde görevden ayrılan/ayrılacak kamu çalışanları (görevden ayrılmadan ölenlerin ise yakınları) bir defaya mahsus olmak üzere net “2.231 TL” tazminat alacak.

2020 yılının ikinci yarısında 2.078 TL olan ayrılma tazminatı, 2021 yılının ilk yarısı için 153 TL artmış oldu.

 

Kaynak: Memurun Yeri

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.